ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 4919. srpen 2021

Poslechněte si podcast: #49 Projekt Pegasus 5: Sledovaní politici 

Spyware Pegasus umí zapnout mikrofon k odposlouchávání, stáhnout fotky, číst soukromé zprávy, sledovat uživatele jeho foťákem. To všechno navíc bez toho, aby o tom napadený věděl. Tohoto systému zneužívaly vlády po celém světě k odposlouchávání nepohodlných lidí. A mezi těmito "nepohodlnými" se nachází i ti mocní.

Jedno z 50 000 telefonních čísel, která jsme spolu s dalšími mediálními partnery analyzovali, totiž patří prezidentu Francie Emmanuelu Macronovi. Není ale jediný prezident na seznamu. Spolu s ním je v databázi čísel dalších 13 hlav států – od krále až po předsedy vlád.

19:15

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Rozhovory o pozadí kauz s redaktory investigace.cz, audioverze vybraných článků a také datové podcasty Josefa Šlerky. Slyšeli jste o kauzách Panama Papers a Pandora Papers a využívání neprůhledných sítí offshorových firem Andrejem Babišem, Ivanou Tykač nebo Ivo Rittigem? Máte v povědomí problematiku spyware Pegasus? Víte o ruském portálu NewsFront a jeho šíření propagandy v Evropě? A o problémech v hospodaření Autoklubu ČR pod vedením Jana Šťovíčka? Víte, že Igor Ivanko vymáhal miliony od dlužníků, ale neplatil věřitelům? Všechny tyto kauzy a a mnoho dalších přinesla investigace.cz.

Web

Před dvěma dny 24:30

Česká muniční iniciativa: Kdo na ní vydělává a kdo mlčí?

Česká muniční iniciativa, která slibuje rychlé dodávky dělostřelecké munice do Ukrajiny, si od počátku získala mezinárodní uznání. Současně ji ale provází řada otázek, na které zatím čeští politici ani zapojené firmy neposkytli uspokojivé odpovědi. Jak vznikl celý projekt? Kdo vybral konkrétní zbrojní společnosti a jaké mají vazby na politiky a agenturu AMOS, která pomoc koordinuje? Jsou vysoké marže oprávněné, nebo někdo profituje víc, než je únosné? A co je pravdy na fámách o defektní munici či dřívějším podnikání českých zbrojařů v Rusku? Na Českou muniční iniciativu se podíval mezinárodní tým investigativních novinářů. V podcastu Odposlech s Petrem Gojdou debatují Valeria Jegošina z ukrajinské redakce Schemes, Laurens Groeneveld z nizozemské redakce The Investigative Desk a Zuzana Šotová z Investigace.cz

Podcast vznikl za podpory NFNZ - Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, Investigative Journalism for Europe (IJ4EU), Journalismfund Europe. 

Před 2 týdny 17:25

Andrew Tate by měl být stíhán za terorismus. Rozhovor s rumunským investigativním novinářem o macho celebritě

Hostem Odposlechu je rumunský investigativní novinář Victor Ilie. Dlouhodobě se zabývá aktivitami internetové celebrity Andrewa Tatea a jeho bratra Tristana, jeho napojením na organizovaný zločin, online slávou i jeho tzv. pasáckou akademií.

S Victorem Ilie nahrávala rozhovor šéfredaktorka investigace.cz Pavla Holcová. Setkali se na novinářském festivalu v italské Perugii.

Náš podcast byl nominován na Cenu veřejnosti Novinářské ceny 2024. Hlasovat pro nás můžete na ⁠https://nominace.novinarskacena.cz/hlasovani⁠.

Před 3 týdny 29:33

Impérium sexu: Montrealská novinářka odhaluje zákulisí Pornhubu

Pornhub je jednou z největších a nejnavštěvovanějších pornografických platforem na světě. V posledních letech se stal terčem rozsáhlých žalob kvůli obchodování s lidmi a jejich vykořisťování, v roce 2023 však bylo trestní stíhání mateřské společnosti Pornhub odloženo. Kanadská investigativní novinářka Nora T. Lamontagne z deníku Le Journal de Montréal vydala spolu s kolegy knihu L’Empire du Sexe, která podrobně mapuje historii aktivit Pornhubu i jeho vlastníků. Podle Nory se jména v obchodním rejstříku sice mění, ale moc nadále zůstává v rukou několika jedinců, kteří si říkají „Bro Club“. Rozhovor natáčel Paul May. Postprodukce Petr Gojda. České znění Renata Klusáková a Petr Gojda.

Náš podcast byl nominován na Cenu veřejnosti Novinářské ceny 2024. Hlasovat pro nás můžete na https://nominace.novinarskacena.cz/hlasovani.

10. duben 2025 22:10

Na začátku obnovy českého pivovaru stál ruský oligarcha

„Unikátní prémiová řemeslná piva z pivovaru s dlouhou a pohnutou historií. Založen v roce 1567, zničen komunisty v 50. letech a v posledních letech znovu oživen.“ Tak zní oficiální příběh, kterým se prezentuje pivovar Švabín. Jak ale ukázala reportérka Kristina Vejnbender z investigace.cz, příběh záchrany středověkého pivovaru má i své překvapivé stránky. Chátrající budovu pivovaru totiž na konci roku 2017 koupil syn vlivného ruského oligarchy a bývalého agenta KGB s vazbami na Vladimira Putina.

Co se s pivovarem dělo dál? Kdo vlastně stojí za jeho obnovou? A co tento příběh vypovídá o působení ruského kapitálu v Česku? S Kristinou Vejnbender natáčel Jiří Slavičínský.

7. duben 2025 09:27

Audiočlánek: Spolupracovník Kinahanova drogového kartelu podnikal v Praze

Německý podnikatel a náruživý běžec Oliver Herrmann byl zatčen v Austrálii s obrovským množstvím kokainu. Vyšetřování odhalilo jeho vazby na mezinárodní drogový kartel Christyho Kinahana, který ovládá údajně až třetinu evropského trhu s kokainem. Digitální stopy z běžecké aplikace Strava a recenzí na Google Maps ukázaly, že Herrmann se často pohyboval v blízkosti šéfa kartelu. Podnikatel pravidelně cestoval i do Prahy, kde spoluvlastnil firmu. Text Barbory Šturmové čte Renata Klusáková.

https://www.investigace.cz/spolupracovnik-kinahanova-drogoveho-kartelu-podnikal-v-praze/

3. duben 2025 29:22

„Vrátit zemi na správnou cestu trvá dlouho,“ komentuje situaci v Polsku šéfredaktor Frontstory.pl

Východní hranice NATO i Evropské unie prochází od podzimu 2023 velkou politickou proměnou. Vláda Donalda Tuska v Polsku nahradila vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) po dlouhých osmi letech, během kterých se pozvolna proměnila polská demokracie. Období vlády PiS přineslo postupné oslabování právního státu a zhoršení situace médií, na což opakovaně kriticky reagovala i Evropská unie. Nová vláda nyní slibuje nápravu těchto problémů a důkladné prošetření korupčních skandálů spojených se stranou Jaroslava Kaczyńského. Jaká je teď v Polsku nálada a jak se proměnila tamní mediální scéna? Hostem Odposlechu je polský investigativní novinář Wojciech Cieśla, šéfredaktor Frontstory.pl a spoluzakladatel projektů Investigate Europe a Fundacja Reporterów. K mikrofonu ho pozval Petr Gojda. České znění Libor Vacek.

31. březen 2025 14:45

Audiočlánek: Ikonický pražský hotel skrytě patří lidem z ázerbájdžánské vládnoucí kliky

Málokdo v Česku ví, kdo je to Rafik Gasanov. Vystupuje tu v roli ruského investora, který v Česku vlastní několik firem a nemovitostí, a to včetně pražského hotelu President. Podle ázerbájdžánského webu Mikroskop jde ve skutečnosti o bratra šéfa bezpečnostní služby ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, který také investoval do nemovitostí v hodnotě miliard korun, přestože oficiální příjem tohoto státního zaměstnance nikdy nepřesáhl 43 tisíc korun hrubého měsíčně. Původ majetku jeho bratra Rafika rovněž vyvolává otázky. Text Barbory Šturmové čte Renata Klusáková.

27. březen 2025 28:15

Německé volby jako návod k použití TikToku

Na konci roku se v Německu rozpadla vládnoucí koalice sociálních demokratů, Zelených a liberální FDP. Ostře sledované mimořádné volby proběhly v Německu v únoru. Na to, jakou roli ve volbách hrála sociální síť TikTok, se s odstupem měsíce zaměřil datový analytik a redaktor investigace.cz Josef Šlerka. Natáčel s ním Jiří Slavičínský.

Chcete dostávat výběr toho nejčtenějšího z našeho webu emailem? Odebírejte ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠newsletter investigace.cz.(https://investigace.ecomailapp.cz/public/form/7-c01458c4e85a58f0047857fac06ae283)⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Sledujte nás také na našem ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Facebooku⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠X(Twitteru)⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠,⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Instagramu.⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

Rozkrýváme zásadní investigativní kauzy. Nemáme paywall ani žádné reklamy. Jsme financování výhradně z darů a příspěvků od našich čtenářů či filantropických nadací. Pokud můžete, podpořte prosím naši práci, ⁠⁠⁠investigace.cz⁠⁠⁠ vás teď opravdu potřebuje

20. březen 2025 26:13

Ruské kybernetické zločiny a německé volby

Podvržené zpravodajské servery, masivní šíření konspiračních teorií prostřednictvím botů, zahlcování fact-checkingových organizací a přímé kybernetické útoky na státní správu a instituce – to jsou jen některé z nástrojů, které ruské skupiny využívají v rámci svých rozsáhlých dezinformačních kampaní. Cílem těchto operací je odkopávat důvěru ve společnosti, zpochybňovat současné uspořádání a vyvolávat nespokojenost. Tento tlak na veřejné mínění vzrostl zejména před německými parlamentními volbami. Jaké konkrétní metody byly použity k ovlivňování voličů? O tom v rozhovoru s datovým analytikem Josefem Šlerkou mluví Petr Gojda. 

17. březen 2025 23:57

Audiočlánek: Američané ho dvanáct let neoprávněně věznili, Slovensko nesplnilo, co slíbilo. Příběh bývalého vězně z Guantánama

Je deset hodin ráno a v mrazem sevřené Bratislavě si podáváme ruku s mužem, který byl devět let redukován na číslo 280. Halid je Ujgur a jedna špatná úvaha, a sice že by byl raději zadržen Američany než Číňany, mu zničila život. Američané ho poslali na Guantánamo, kde ho sice rychle zprostili obvinění, avšak dalších dvanáct let trvalo, než mohl začít nový život na Slovensku. Ten ale bezproblémový není, neboť Slováci mu navzdory slibům neudělili občanství.

Text Zuzany Šotové čte Renata Klusáková. Najdete ho na webu ⁠⁠⁠investigace.cz (https://www.investigace.cz/vezen-guantanamo-slovensko/)⁠⁠.