Podcast ČESKÉ STAVBY.cz
Sezóna 1Epizoda 42. květen 2022

Poslechněte si podcast: 4. epizoda – Vše o kamnech s prezidentem Cechu kamnářů Liborem Soukupem

AČKOLIV VLÁDNE VENKU JARO, VE ČTVRTÉM DÍLE PODCASTU ČESKÉSTAVBY.CZ ZŮSTANEME POD STŘECHOU A S PREZIDENTEM CECHU KAMNÁŘŮ LIBOREM SOUKUPEM SI POVÍME, JAKÉ POŽADAVKY SI PŘIPRAVIT PRO KAMNÁŘE PŘED PROJEDNÁVÁNÍM ZAKÁZKY, JAKOU BARVU GLAZURY NA KAMNA ZVOLIT A TAKÉ O TOM, JAK SE STÁT VYHLEDÁVANÝM KAMNÁŘEM.

36:09

Podcast ČESKÉ STAVBY.cz

Vydává: ČESKÉSTAVBY.cz

Nový podcast o všem, co vás zajímá a co byste měli znát v oblasti stavby, bydlení a zahrady. Čeká vás stavba či rekonstrukce domu? Chcete zrekonstruovat byt, nebo jen načerpat inspiraci, jak ho útulně a prakticky zařídit? Nebo máte chatu, zahradu, milujete přírodu a chcete radu, inspiraci, na co se v daném období připravit? V tom případě jste tady správně a informace můžete dále čerpat i na našem webu https://www.ceskestavby.cz Pořadem provází Jana Machová a Jan Cempírek. ČESKÉ STAVBY [https://www.ceskestavby.cz]

Web

Sezóna 1Epizoda 41Před čtyřmi dny 43:29

41. Pod lupou s Refsite: Recenze zákazníků vám pomůžou vybrat kvalitní stavební firmu

Představte si, že vybíráte dodavatele FVE, tepelného čerpadla a jiných technologií na základě skutečných zkušeností zákazníků. Přesně tak funguje Refsite [https://www.refsite.info/], nezávislý nástroj pro hodnocení a výběr stavebních a energetických firem. Proč funguje ještě líp než recenze Google? To nám přišel říct zakladatel služby Petr Kotek.

Sezóna 1Epizoda 40Před týdnem 17:47

40. Zahrádkářský podcast: Červen v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/cerven-na-zahrade-20528.html]. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.

Sezóna 1Epizoda 39Před týdnem 27:17

39. Až udeří vedro: Vše, co potřebujete vědět o klimatizacích

Jak vybrat správný typ klimatizace? Jak správně klimatizovat více místností? A jak často klimatizaci servisovat? Tohle všechno a ještě pár tipů navíc zjistíte při poslechu našeho podcastu.

Sezóna 1Epizoda 382. květen 2023 38:17

38. Jak postavit dům jako smysluplný celek a vyvarovat se slabých míst

Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. Tímto způsobem lze shrnout hlavní myšlenku nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ [https://www.heluz.cz/]. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu.

Sezóna 1Epizoda 371. květen 2023 22:18

37. Zahrádkářský podcast: Květen v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována květnu v zahradác [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/kveten-na-zahrade-20527.html]h. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety. Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou jaksi souvisí.

Sezóna 1Epizoda 3623. duben 2023 25:19

36. O zatravňovací dlažbě s Honzou Hrubým

Zatravňovací dlažba zpevní povrch a přitom zachová zeleň? Jak si vybrat zatravňovací dlažbu, abyste měli co nejvíc zeleně? Jak vlastně dlažba funguje a co vydrží? Která dlaždice odebírá rostlinám vodu? A u které si připlatíte za dopravu? Kam všude můžete zatravňovací dlažbu umístit a jak postupovat při pokládce? To všechno se dozvíte v této epizodě našeho podcastu o bydlení, stavbě a zahradách.

Sezóna 1Epizoda 3518. duben 2023 31:03

35. O bateriových uložištích s Cyrilem Svozilem mladším

Je bateriové úložiště vhodné i pro váš dům? O možnostech a limitacích skladování elektřiny nejen z FVEVyplatí se investice do „domácnosti na baterku“? Jaká je životnost baterií? Jaká je jejich kapacita? Jak mohou bateriová úložiště snížit účty za elektřinu? Jaké jsou možnosti jejich využití včetně kombinace s fotovoltaikou nebo větrnými elektrárnami? Jak probíhá instalace nových a likvidace starých baterií? Jak se vyvíjí úložiště v Čechách a jak se využívají nejen v domácnostech, ale třeba v průmyslu?

Sezóna 1Epizoda 343. duben 2023 36:25

34. Akustika a neprůzvučnost. Jak izolovat své bydlení od hluku?

Jak na protihlukovou izolaci stavby? Jaké materiály použít pro dosažení optimální neprůzvučnosti a na co dalšího si dát pozor při stavbě či rekonstrukci domu? Jak je to s různými typy akustických desek, jejich výhodami a nevýhodami? Jaký je rozdíl mezi stavební a prostorovou akustikou nebo kročejovou a vzduchovou neprůzvučností? A jaký vliv má hluk na kvalitu našeho života? To a mnoho dalšího se dozvíte od našeho dnešního hosta, Ing. Roberta Hoška ze společnosti Rigips.

Sezóna 1Epizoda 331. duben 2023 23:34

33. Zahrádkářský podcast: Duben v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována dubnu v zahradách [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/duben-na-zahrade-20526.html]. A duben, to je vrcholné období pro kvetoucí jarní cibuloviny. Ano, začíná to všechno již v únoru, totiž sněženkami, pokračuje v březnu, ale teprve v dubnu vykoukne z půdy nejvíce cibulnaté kvetoucí nádhery. A co víc, na jaře zapravujeme do půdy zásobní orgány těch cibulovin, které nám pokvetou od léta do podzimu. Článek Zahrada v dubnu: https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/duben-na-zahrade-20526.html

Sezóna 1Epizoda 3227. březen 2023 42:10

32. Dešťové nádrže a systémy pro hospodaření s vodou

V tomto dílu podcastu ČESKÉSTAVBY.cz se zaměřujeme na dešťové nádrže a hospodaření s dešťovkou jako udržitelné řešení pro boj se suchem. Hostem epizody je Ondřej Samek ze společnosti Aquanix [https://www.aquanix.cz/], specialista na hospodaření s dešťovou vodou. Společně se podíváme na význam dešťových nádrží, hospodaření s vodou i na to, jak vodu využít v domácnosti. Dále se dozvíte o různých typech nádrží, instalaci, údržbě, životnosti, finanční náročnosti a možnostech dotací. Nakonec probereme dopad dešťových nádrží na životní prostředí, potenciální nevýhody sběru dešťové vody a budoucí plány a inovace v oblasti hospodaření s dešťovou vodou. Článek k tomuto dílu: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyuzivat-destovou-vodu-muzete-na-zahrade-ke-splachovani-wc-nebo-prani-pradla-co-zaznelo-v-podcastu-31897.htm [https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyuzivat-destovou-vodu-muzete-na-zahrade-ke-splachovani-wc-nebo-prani-pradla-co-zaznelo-v-podcastu-31897.html]l