- Podcasty
- Slepá mapa

Poslechněte si podcast: 35 let od výbuchu jaderné elektrárny Černobyl aneb Výlet do zóny
U příležitosti 35. výročí od černobylské tragédie je tu speciální díl podcastu Pas a pusu. Nevěnuje se však tomu, co se před 35 lety stalo, ale tomu, jak návštěva Černobylu vypadá. Řekneme si něco o největších lákadlech "zóny", ale dozvíte se mimo jiné také to, co byste tam určitě dělat neměli.
Slepá mapa
Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.
Kvůli práci odešel do země dlouhého bílého oblaku. K ideálu má jeho nový domov daleko
Nový Zéland bývá mezi cestovateli považován za jedno z nejhezčích míst světa. Pro svou přírodní rozmanitost láká množství turistů, kteří si Aotearou, zemi dlouhého bílého oblaku, často až příliš idealizují. Alespoň si to myslí Petr Klouček, který se do ostrovního státu před třemi lety přestěhoval za prací. Nový Zéland je podle něj poměrně specifický a za ráj na zemi by ho úplně neoznačil, i když mu je v mnoha ohledech sympatický pohodový přístup tamních obyvatel k životu. O svých zkušenost z opačné strany planety hovoří Klouček v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Pracovala jako delegátka cestovky. Na trampoty s problematickými Čechy už nezapomene
Během dovolené jsou vždy po ruce. Lidem pomáhají řešit nejrůznější problémy, včetně nefungující klimatizace či nevyhovujícího výhledu z okna, mnohdy se ale musejí zabývat i potížemi choulostivějšího charakteru. Telefon prakticky nedají z ruky, a když mají na chvilku volno, tak spíš, než na pláž padnou vyčerpáním do postele. Zhruba tak vypadá práce delegátů podle Natálie Samkové, která tuto pozici zastávala sedm let. Nakonec se jí však rozhodla dát vale kvůli vysokému stresovému faktoru. O stereotypech i různých druzích klientů hovoří Samková v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Život mu protékal skrz prsty. Smysl existence našel až na nejextrémnějších místech planety
Před lety si uvědomil, že život má jen jeden. Dal vale ubíjející kancelářské práci a vyrazil do světa s jasným cílem: najít sám sebe. Po smyslu existence pátral třeba na Novém Zélandu či v Polynésii, pak ho ale láska k psům zavázala na mrazivé Špicberky, kde nějaký čas žil. Polární oblasti se mu dostaly pod kůži a do Arktidy, ale i Antarktidy se dodnes pravidelně vrací coby expediční průvodce. Blízkost divoké přírody je podle Jana Hvízdala opojná, a proto považuje za svou povinnost upozorňovat na důležitost její ochrany. O svých zkušenost z nejextrémnějších míst planety vypraví v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Po smrti jediného syna potřebovala zmizet z Česka. Spásu našla až na odlehlém tropickém ostrově
Našli domov v divoké jižní Itálii. Na striktní dodržování pravidel se tam moc nehraje
Kouzlu Itálie propadnul už v 90. letech. Tehdy se kolem jejího pobřeží plavil na své milované čínské plachetnici Esperanze. I po návratu do Prahy to Petra Žáčka na jih Evropy stále táhlo, a tak se po mnoha úvahách nakonec rozhodl pro zásadní změnu. Sbalil svou ženu Lucii a společně se přestěhovali do Apulie na divoký poloostrov Gargano. Život na italském venkově českému páru vyhovuje, i když je v lecčem specifický a řídí se podle vlastních nepsaných pravidel. Nejen o nich vypráví Žáček v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
S chronickou nemocí vylezla na Everest. Bohové hory si za splnění snu vybrali daň
Mount Everest ji provázel prakticky celý život. Poprvé ho viděla asi v pěti letech v televizi, později se jí se železnou pravidelností připomínal ve formě nejrůznějších knih či fotek. V hlavě Moniky Benešové se tak začal rodit sen: jednoho dne se chtěla o výstup na nejvyšší horu světa pokusit. Loni v květnu se jí přání vyplnilo. Jelikož ale bohové Everestu nedávají nic zadarmo, připravili si pro Češku řadu výzev, které musela překonat, a kvůli nimž byla cesta na vrchol i zpátky dolů trnitá a bolavá. O svých zkušenostech i velké síle snů hovoří Benešová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Ve 27 letech odjela na stáž do města, které nikdy nespí. Přezdívali jí tam ďábel ze západu
Čínská kultura ji odjakživa fascinovala. Když se jí proto v roce 1997 naskytla příležitost odjet na roční stáž do Hongkongu, splnil se Ludmile Šimkové sen. Do města, které nikdy nespí, dorazila navíc jen krátce předtím, než ho Britové vrátili pod čínskou správu. Slavnostní atmosféru brzy vystřídal každodenní chaos, ve kterém se tehdy 27letá Češka musela rychle zorientovat. Kulturními rozdíly se však rozházet nenechala a vytvořila si s Hongkongem pouto, které trvá už takřka tři dekády. O svých zážitcích a zkušenostech vypráví Šimková v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Na internetu loví levné letenky. Za směšné částky se dostali i na druhou stranu planety
S rodiči cestovali už od dětství. Když se o mnoho let později potkali na vysoké škole, spojila je právě touha objevovat svět. Navíc se spřátelili v době, kdy byly na vzestupu nízkonákladové letecké společnosti a zahraniční země se tak zpřístupnily jako nikdy předtím. Vyhledávání levných letenek se pro Jiřího Spolka a Miroslava Polacha stalo zálibou, díky které doslova za pár korun vyrazili na otočku třeba do Tokia nebo obchodní třídou na Havaj. O svých zážitcích vyprávějí čeští lovci letenek v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
Posměšky okolí ho neodradily. Sbalil manželku i čtyři děti a vyrazil hledat skutečné hodnoty
Měli klasický život jako řada jiných lidí. Dny jim naplňovala hlavně práce a na rodinné chvíle jim vyjma víkendů mnoho času nezbývalo. Když jim však ke dvěma starším synům přibyla ještě malá dvojčata, rozhodli se okovy rutiny rozbít a začali plánovat, jak by se mohli ze stereotypu vymanit. Odpovědí jim byl obytňák, ve kterém vyrazili na cestu po Evropě. Původně plánovaných několik měsíců se rychle přetavilo v celý rok, které Jan Rychtařík s manželkou a čtyřmi ratolestmi strávil průzkumem Rakouska, Itálie nebo Španělska. O svých zkušenostech hovoří Čech v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
V práci dostal padáka, tak prchnul z Česka. Během výprav do Afriky mu vyhrožovali i samopalem
Před lety dostal výpověď z práce. Jelikož mu zbývalo ještě 60 dní dovolené, rozhodl se prchnout z Česka a zamířit za dobrodružstvím do Tanzanie. Ta ho svojí syrovostí nadchla a byla mu také inspirací k otevření vlastní pražírny kávy. Mimo to však zažehla jeho vášeň pro černý kontinent, který od roku 2017 pravidelně navštěvuje. Nečekaných situací tu Daniel Lexa zažil mnoho – třeba na hranicích Senegalu a Gambie mu vyhrožovali samopalem, a nakonec skončil i v cele předběžného zadržení. O svých výpravách, pěstování kávy i chudobě hovoří Lexa v nové epizodě podcastu Slepá mapa.