Kopačky na hřebíku
Epizoda 3129. říjen 2022

Poslechněte si podcast: #31 Celý život dělám kopance. Knoflíček o emigraci, ale i o patlanině od Salvadora Dalího, kterou nechal ve Španělsku

Byla toho spousta, na co Ivo Knoflíček u mikrofonu sportu.cz zavzpomínal. I na světový šampionát 1990 v Itálii přišla pochopitelně řeč, i o rychle se blížím mistrovství světa v Kataru se rozpovídal. A o současné Slavii, kde už šestnáct let působí v roli asistenta v juniorce, resp. rezervě, pochopitelně také. Další díl Kopaček na hřebíku je prostě napěchovaný vzpomínkami a zážitky legendárního slávistického útočníka, jehož portrét zdobí průčelí stadionu v Edenu. Proto se do Knoflíčkova vyprávění zaposlouchejte, určitě za to stojí.

01:00:23

Kopačky na hřebíku

Vydává: Sport.cz

Fotbalový podcast s veterány sportu.

Web

Epizoda 47Před týdnem 51:13

#47 Sigmě vydělal 100 milionů. A hořkost zůstává, i když ogara z Halenkova pohltila rychlá kola

Už přes tři čtvrtě roku žije bez fotbalu. Tedy samozřejmě toho velké, ligového. „Na život po kariéře jsem si zvykl velice rychle. Fotbal byl mojí prací a řídilo se jím všechno. Jsem rád, že jsem teď pánem svého času a mohu si život programovat podle svého. I když popravdě řečeno, myslel jsem, že času budu mít přece jen víc,“ přiznává ještě před nedávnem fotbalista olomoucké Sigmy a předtím plzeňské Viktorie Roman Hubník v další epizodě podcastu Kopačky na hřebíku.

Epizoda 46Před 2 týdny 01:01:39

#46 Srdcař Vácha o kopancích od Kotrby, stavbě kláštera, lovu v Kyrgyzstánu i rybách na Aljašce

Na hřišti byl jedním z jedenácti, šéfem se stal až poté, co pověsil kopačky na hřebík. „Zase tak rychle to nešlo, protože rodinnou firmu jsme od táty přebírali postupně. Dobrých deset patnáct let. A navíc se sestrou, která na ČVUT vystudovala stavařinu a firmu tudíž vedeme jako vyrovnaní podílníci společně,“ vypráví bývalý fotbalista Českých Budějovic, pražské Slavie, ale i Tirolu Innsbruck či třeba slovenské Petržalky Karel Vácha, jakou změnu pro něho představovalo skončit s fotbalovou kariérou a vrhnout se střemhlav do staveb obchodních center, průmyslových a sportovních hal, hřišť, tenisových kurtů, ale třeba i rodinných domů nebo dokonce trapistického Kláštera Naší Paní nad Vltavou.

Epizoda 45Před 3 týdny 01:36:12

#45 Parte v novinách, finále, které nepřebolelo. O tom všem může Kouba svým svěřencům vyprávět

Tři medaile z evropských šampionátů už doma má. A všechny stříbrné. „Jednu jsem přivezl jako hráč, dvě jako trenér brankářů. Nebylo by marné, kdyby tentokrát ta placka měla jinou barvu a punc,“ přemítá v nové epizodě podcastu Kopačky na hřebíku někdejší gólman pražské Sparty a české reprezentace Petr Kouba, jaká by to byla senzace, kdyby reprezentační jednadvacítka na červnovém evropském šampionátu této věkové kategorie v Gruzii a Rumunsku vystoupila na nejvyšší piedestal, získala titul a zároveň si zajistila letenky na olympijský turnaj v příštím roce ve Francii.

Epizoda 4425. únor 2023 50:50

#44 Proč Pospíchal nikdy Hruškovi neodpustil? A proč měl gólman v Řecku víc soudů než zápasů?

Neměl to s Tomášem Pospíchalem vůbec lehké, protože trenér Klokanů mu nikdy neodpustil, že nepodepsal přestupní lístky, které před něho položil. „Rozešli jsme se tehdy ve zlém a padala přitom hodně ostrá slova,“ vzpomíná brankář Zdeněk Hruška v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku na první setkání s Pospíchalem v době, kdy končil vojnu v Tachově a o jeho angažování se ucházelo hned několik ligových klubů. Mezi nimi i Plzeň, kterou v té době Tomáš Pospíchal trénoval. „Takové věci on si moc dobře pamatoval a těm, kteří ho odmítli, to dával patřičně najevo.“

Epizoda 4318. únor 2023 57:49

#43 Škvarky pro myšku, lahev vodky pro statika. Ivo Lubas vzpomíná nejen na starý Eden

Kdo ví, jak to tehdy v šestasedmdesátém roce na bratislavském Tehelném poli bylo. Fotbalisté Slavie měli k zisku mistrovského titulu blízko. Tak blízko, jako nikdy během dvaceti let předtím a téměř dvě desetiletí potom. „Ani mi to nepřipomínejte. Ten rok je černou můrou v celé mé kariéře. Až do konce života mě bude mrzet, že jsme titul nezískali. Slavia měla výborné mužstvo a zasloužila si ho,“ vzpomíná Ivo Lubas v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku na zápas s bratislavským Slovanem v červnu roku 1976, v němž Slavii stačilo uhrát remízu a stala by se mistrem.

Epizoda 4211. únor 2023 01:02:39

#42 V Plzni se objevil kapitán Vlček na billboardech. Nikoli ale proto, že hlídal Ronalda s Romáriem

Brazilské hvězdy Ronalda s Romáriem hlídal v dresu české reprezentace na Konfederačním poháru FIFA v Rijádu, na Ronaldinha zase dohlížel, když s řeckým Panioniosem Atény narazili v Poháru UEFA na Barcelonu. „Neskutečné, jaká radost z Brazilců vyzařovala. Radost ze hry, radost ze života. My upracovaní, upachtění, soustředění, abychom neudělali chybu, a oni se bavili,“ vzpomíná Petr Vlček na setkání s úřadujícími mistry světa na turnaji v Saúdské Arábii v roce 1997, z něhož přivezla česká reprezentace bronzové medaile.

Epizoda 414. únor 2023 57:20

#41 Petržela mě ani neznal jménem. Marek Kincl o ruském dobrodružství i nejslavnějším gólu ve Spartě

Samozřejmě že je potřeba trochu nadsázky. Ale když to přeženeme, ani božský Lionel Messi nesvedl to, co další host pořadu Kopačky na hřebíku. Bývalý hráč pražské Sparty, ale také Hradce Králové, Žižkova, Liberce, Příbrami, legionář ve službách Zenitu Petrohrad a Rapidu Vídeň Marek Kincl dal během kariéry góly ve fotbalových soutěžích na všech úrovních. Od Ligy mistrů a Poháru UEFA přes nejvyšší soutěž v tuzemsku i Rakousku až po IV. třídu.

Epizoda 4028. leden 2023 01:14:45

#40 Sparťané nepřivezli přestupní lístky, proto se stal Stanislav Levý Klokanem. Pospíchal je v ruce měl

Celou kariéru si své tajemství střežil. Po celých devět let, kdy oblékal zelenobílý dres Klokanů a u Botiče zažíval nejslavnější léta Bohemians. Ani při euforii po zisku mistrovského titulu v roce 1983 Stanislav Levý neprozradil, že byl odmalička sparťanem, že ho to táhlo na Letnou a během vojákování v Chebu dostal nabídku, aby do Sparty přestoupil. Natož aby snad na toto téma mluvil a vracel se k němu později, když hrál II. bundesligu z Blau Weiss Berlín nebo když se později dal na trenérskou dráhu. V nové epizodě podcastu Kopačky na hřebíku ale o své náklonnosti k letenskému klubu hovořil zcela otevřeně.

Epizoda 3914. leden 2023 58:07

#39 Kariéra naruby. Nejdřív bundesliga, teprve pak začal Obajdin sbírat tituly se Spartou

Všechno bylo v jeho kariéře vlastně naruby. V divokých devadesátých letech musel pomalu každý český fotbalista pomýšlející na zahraniční angažmá projít Spartou nebo Slavií, aby si vysloužil nabídku z ciziny. Josef Obajdin šel ale cestou opačnou. Na pražské Letné sice od čtrnácti let vyrůstal, v devatenácti nakoukl poprvé do kabiny sparťanského áčka mezi Stejskala, Chovance, Skuhravého,Straku, Němečka, Bielika a spol., jenže v panující konkurenci se neprosadil...

Epizoda 3817. prosinec 2022 01:13:19

#38 Seděl na kolejích, i z mrakodrapu chtěl skočit. Teď ale bezdomovec Janečka tvrdí, že má domov všude

„Bezdomovec? To jo, ale neběduju, nefňukám, protože už patnáct let mám domov vlastně všude. Ve Zlíně, kde jsem vyrostl, v Brně i v Praze. To všechno od 6. června 2007, kdy jsem na přechodu ťuknul do ženské. Nic se jí nestalo, ale policajtům jsem nadýchal 2,7 promile a šel do basy,“ začíná svou zpověď v podcastu Kopačky na hřebíku někdejší velký plejer brněnské Zbrojovky a pražských Bohemians Petr Janečka. Slova z něho padají jako z vodopádu, prokládá je vzpomínkami na spoluhráče i slavné soupeře, proti nimž nastupoval, nesplete se v datu, výsledku, městu, kde se inkriminovaný zápas hrál, vyjmenuje celou sestavu, v níž nastoupil protivník či ve které hrálo Brno, Klokani či československá reprezentace.