1. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: 301 kilometrů za sekundu. Tak rychle se k Zemi přibližuje galaxie, jednou se s ní srazíme

Od 20. let 20. století lidstvo ví, že na naší obloze jsou nejen hvězdy, ale i galaxie. „Ze severní polokoule můžeme pozorovat dvě galaxie, a to nejlépe na podzim,“ upřesňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

05:12

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.

Web

Před 2 týdny 04:19

Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší

Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý, na jihu jsou dny kratší, zatímco na severu delší.

Před 3 týdny 03:54

Letní trojúhelník, to jsou tři jasné hvězdy na obloze, které ukazují na jih

Každé roční období má své typické útvary na obloze. V létě je to Letní trojúhelník. Nejedná se o oficiální souhvězdí, ale takzvaný asterismus, výraznou skupinu hvězd.

17. červenec 2022 02:34

V druhé polovině července na nebi uvidíte, jak se Měsíc setká s Jupiterem, Marsem i Venuší

Nejkrásnější planeta, Saturn je podle jihočeského astronoma Miloše Tichého v červenci k vidění na obloze po celou noc, kromě večera. „Z večera ho nevidíte, ale pak nám postupně nad východem vyjde a zbytek noci ho můžeme pozorovat,“ říká.

10. červenec 2022 01:23

Velký úplněk zazáří na obloze v červenci, Měsíc totiž bude zároveň nejblíž Zemi

V přízemí, tedy nejblíže Zemi v daném měsíci, bude Měsíc 13. července. Vzdálenost bude činit přesně 357 267 kilometrů. Na stejný den navíc připadá úplněk. „Všichni tedy budou mluvit o superúplňku, protože se nám sešel úplněk a přízemí. Měsíc na obloze bude krásně velký,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.

3. červenec 2022 03:17

Během července přijdeme o 57 minut světla, pak se dny budou krátit ještě rychleji

Letní slunovrat je za námi. To znamená, že světlé dny se pomalu krátí, slunečního svitu začíná ubývat. Na začátku července to podle jihočeského astronoma Miloše Tichého ještě není tak poznat, později jsou změny výraznější.

26. červen 2022 07:19

Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace

Většina lidí se dnes při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá klasické papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice, tedy objekty pohybující se po oběžné dráze Země.

19. červen 2022 04:22

Jsou hvězdy barevné, nebo černobílé? Vyzkoušejte si to

Při pozorování planet si můžete ozkoušet váš barvocit. I tom bude řeč v Jihočeském nebi.

12. červen 2022 04:40

Skoro superúplněk a dvakrát Měsíc v odzemí. To nabídne červnová obloha

V nejvzdálenějším bodě od Země byl Měsíc 2. června, konkrétně 406 211 kilometrů. V tomto takzvaném odzemí se při pozorování zdá menší. V polovině měsíce, 14. června doroste do úplňku a podle astronoma Miloše Tichého se určitě setkáme s pojmem superúplněk.

5. červen 2022 04:40

V červnu zažijeme nejdelší světlý den, slunce bude nad obzorem 16 hodin a 12 minut

V měsíci červnu se nejprve stále ještě prodlužuje délka světlého dne. Pak ale nastane slunovrat, slunce stráví nad obzorem nejdelší možnou dobu a pomalu začne světla zase ubývat.

29. květen 2022 04:36

Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025

Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být prostě v přímce Slunce, Země a Měsíc, a to je možné opravdu jen při úplňku,“ vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý.