ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 2924. únor 2021

Poslechněte si podcast: #29 Tři roky od vraždy Jána a Martiny - rozhovor

Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v neděli 21. února tři roky. Tři roky od aktu arogance a moci, který odstartoval neústupnou touhu Slováků po změně. To, co vražda Jána a Martiny na Slovensku odstartovala, nejspíš nikdo nečekal. U sousedů propukly největší demonstrace od roku 89, nastala očista ve slovenské veřejné sféře a zatčen byl i zdánlivě nedotknutelný Marian Kočner.  Eva Kubániová s Pavlou Holcovou Jána i Martinu dobře znaly. Vzpomínají na to, jaký Ján byl a vybavují si momenty, kdy se o vraždě dozvěděly. Popisují jejich tehdejší frustraci z nedostatku informací a především z vědomí, že slovenská policie nedělá vše pro to, aby vraždu vyřešila. Poprvé tak s veřejností sdílí jejich příběh z doby pár týdnů po vraždě, který až teď, po vlnách slovenského zatýkání z loňského roku, jim dává konečně smysl.

50:10

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Před týdnem 30:30

#90 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 5.

V předchozích dílech jsme postupně prošli Putinovy lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. V minulém díle jsme Vám představili jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Tento, pátý a poslední díl, věnujeme Uniklým datům spojeným s neveřejnou doménou LLCInvest.ru. Pátý díl série Bohatství a nepotismus Vladimíra Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O´Brien, OCCRP

Před 3 týdny 28:20

#89 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 4.

Sice jsme se nějaký čas neslyšeli, ruská invaze na Ukrajinu ale stále trvá. Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho nejbližší se ohání termínem speciální vojenská operace, což jim většina světa pochopitelně nežere, my musíme ale uznat, že něco na tom označení přeci jenom bude. “Speciální” manévr to totiž jistojistě je, jenom ne možná v tom slova smyslu, jak si Putin představuje. Ono totiž protáhnout třídenní vpád na zatím půl roku chce mimořádného strategického fištróna. Speciální vojenská operace je tedy v tomto případě jako když skočíte nazí placáka do záhonku s kaktusy. Jasně, můžete s tím machrovat před kámošema a je to bez debat něco speciálního, ale jinak je to naprostá hloupost. Proto vítejte u 4. dílu nepravidelné podcastové série nazvané Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. V rámci ní si postupně představujeme Putinovy příbuzné a přátele, které využívá nebo zneužívá ke svým pletichám. Popisujeme, jak může nevlastnit téměř nic a přesto být dost možná nejbohatší muž na planetě. A kdy jindy je vhodnější doba na další díl než přesně půl roku a jeden týden po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny? V předchozích dílech jsme postupně prošli jeho lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. Tento díl bude velmi osobní. Ne pro nás, pro Putina. Představíme vám totiž jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece.  Čtvrtý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O’Brien [https://www.occrp.org/en/aboutus/staff/james-obrien], OCCRP

21. srpen 2022 22:30

#88 Stevan Dojčinović: Neexistuje zločinecká skupina z Balkánu bez vazeb na Česko - rozhovor

V 90. letech ovládl Evropu srbský organizovaný zločin, který se i díky vládní podpoře a konexím po celém světě stal jedním z globálně nejvýznamnějších. Šéfredaktor srbského média KRIK a regionální editor nadnárodní novinářské sítě Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) Stevan Dojčinović vysvětluje, jak se balkánští mafiáni dostali k moci, proč je tak těžké předat je spravedlnosti a z čeho pramení jejich láska k Praze. Rozhovor s Pavlou Holcovou a Stevanem Dojčinovičem v podání Lukáše Nechvátala a Veroniky Divišové najdete na všech podcastových platformách.

3. srpen 2022 27:52

#87 Pandora Papers: Kyperské schéma Ivany Tykač - rozhovor

Královna realit Ivana Tykač, současná manželka jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače, vytvořila komplikované finanční schéma. Podle dokumentů Pandora Papers měly z jejích offshorů protéct směrem k jejím českým firmám v letech 2006 až 2018 stovky milionů korun. Není však zřejmé, zda šlo o reálné převody peněz, nebo tyto transakce proběhly jen na papíře. A pokud se napříč účty přelévaly reálné peníze, není jasné, odkud pocházely.

26. červenec 2022 32:28

#86 Tajemný zdroj Panama Papers po letech promluvil - rozhovor

Člověk známý jako John Doe, který stojí za únikem dat později známým jako Panama Papers, po šesti letech promluvil s Bastianem Obermayerem a Frederikem Obermaierem, kterým data předal. Přestože svoji identitu i nadále extrémně chrání, poprvé začal mluvit o tom, co ho k předání dat novinářům vedlo, jak ho zklamala německá policie i kdo by ho chtěl nechat zavraždit. Musí novináři nutně znát své zdroje? Jak se ověřují anonymní typy? A kdy jsou tajné zdroje z etického hlediska nepřípustné? Rozhovor s Pavlou Holcovou na téma anonymních a tajných zdrojů. Dostupný na všech podcastových platformách.

20. červenec 2022 42:26

#85 - Lepší než drogy a zbraně. Organizovaný zločin má nový hit, zemědělskou chemii - rozhovor

Více než šestina pesticidů, které se jako postřik dostanou na česká pole, je nelegálního původu. Jde buď o zakázané přípravky, nebo o levnější padělky oficiálních značek. Zbytky této agrochemie pak přecházejí z polí do potravin, zůstávají ale i v půdě a podzemních vodách. Spolu s Itálií, Řeckem, Španělskem a Litvou uzavírá Česko pětici nejhorších zemí EU, kde se černému trhu s těmito produkty daří nejvíce. Na neustálé zhoršování situace upozorňuje i Europol. A hnojiva? O těch už nemá policie přehled vůbec.

5. červenec 2022 52:31

#84 Debata k Pandora Papers

20.6.2022 investigace.cz [http://investigace.cz/] oslavila své 9. narozeniny. Při té příležitosti proběhla debata na téma projektu Pandora Papers. Diskutujícími byli Pavla Holcová, ředitelka investigace.cz [http://investigace.cz/], Petr Janský, odborník na daňové ráje a ekonom a Kamil Kouba, expert na potírání praní špinavých peněz. Debatu moderoval komentátor David Klimeš.

Sezóna 1Epizoda 8316. červen 2022 29:00

#83 Pandora Papers: 8 měsíců po - rozhovor

Uplynulo přes 8 měsíců od kauzy Pandora Papers, která mimo jiné odhalila utajenou offshorovou strukturu bývalého premiéra Andreje Babiše. Případem se dle našich zjištění zabývají Francie i USA, v Česku si však úřady s dokumenty podle všeho nevědí rady. Babiš se dopustil minimálně přestupku, protože offshorové schéma v Česku zatajil. A ačkoliv se blíží lhůta k jeho promlčení, jediným opravdu aktivním orgánem v této kauze je městský úřad v Černošicích, který dělá, co je v jeho silách, aby přestupek promlčen nebyl. Jeho snaha však připomíná boj s větrnými mlýny. Rozhovor s Hanou Čápovou, která dopad kauzy Pandora Papers mapovala.

Sezóna 1Epizoda 8210. červen 2022 32:10

#82 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 3.

Nepotismus, neboli zvýhodňování nebo prosazování příbuzných z pozice svého postavení. V tomto díle se zaměříme na Putinovu rodinu. Jak na tu oficiální, tak i tu… no, neoficiální. Většina Putinových příbuzných totiž zvláštní shodou náhod vyhrává státní zakázky, obsazuje důležité pozice ve státní správě, nebo i přes skrovný plat vlastní majetek v hodnotě několika miliard.  Třetí díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Sezóna 1Epizoda 811. červen 2022 34:00

#81 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 2.

V prvním díle série jsme vysvětlili, jak může ruský prezident Vladimir Putin nemít téměř nic a zároveň být dost možná nejbohatším člověkem na planetě. Stačí mít na všechno ty správné lidi. Nejsou to ovšem jediní lidé, kteří Putina zastupují a zařizují za něj věci. Výjimku netvoří ani vedení hybridních válek a neoficiálních vlivových operací v zahraničí. Na ty má ruský prezident svého člověka také. Snad nejznámějším je ruský miliardář, podnikatel v cateringu a Putinův člověk na špinavou práci Jevgenij Prigožin.  Druhý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].