ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 2620. leden 2021

Poslechněte si podcast: #26 Tajemná Češka má stát za podvodem v Salvadoru

V Salvadoru, jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí amerického kontinentu, propukl obrovský skandál. Tamní vláda nakoupila od podivné čínské firmy respirátory za miliony dolarů, které ale do země nikdy nedorazily. Čínskou firmu oficiálně zastupuje Češka Jana Němcová, kterou se nám podařilo vypátrat. Němcová prodává kousek za Brnem výstroj pro koně a tvrdí, že s podvodem nemá nic společného.

13:40

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Včera 24:20

#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor

Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Před 2 týdny 35:44

#97 Magnitskij: Smrt právníka

V den vydání tohoto podcastu je to na den přesně 13 let, co po dlouhém mučení v ruských věznicích zemřel právník Sergej Magnitskij, který se svou odvahou znelíbil představitelům Ruska. Jeho smrt ovšem nezůstala bez povšimnutí a nepřipojila se k řadě podobných osudů, jež sice na čas vzruší svět, ale pozvolna se na ně zapomnene. Jméno Sergeje Magnitského naopak přinejmenším Rusové jen tak nezapomenou. Jeho smrt dodnes hýbe světem a s mnohaletým odstupem letos i Českou republikou. Kdo byl Sergej Magnitskij? Jak a kvůli čemu zemřel? A jaká byla a stále je odezva na jeho smrt ve světě i u nás? Magnitského dopis ve kterém popisuje podmínky, v jakých byl vězněn: https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html [https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html] - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Před 3 týdny 34:40

#96 Jak se nestat obětí podvodů na internetu - rozhovor

Mladý a dobře oblečený muž na kameru česky vypráví, jak díky algoritmu, který naprogramoval, úspěšně obchoduje s kryptoměnami na korejské burze. Dokonce tak úspěšně, že se rozhodl své know-how předat, aby si také ostatní prostí lidé přišli na své a stali se milionáři. Asi není nutné dlouze vysvětlovat, že ve skutečnosti nejde o altruistický projekt neznámých českých kryptomilionářů, ale o podvod, který má za cíl vytáhnout z lidí peníze. Nejedná se také ani zdaleka o jediný podvod, ve kterém hrají roli kryptoměny, se kterým se můžete jakožto běžní uživatelé internetu setkat. Takových případů je v poslední době čím dál víc. Jak rozpoznat legitimní investiční nabídku od té falešné? Co se se ztracenými penězi může dít dál? A co se dá v takových případech dělat? Rozhovor s datovým novinářem a předsedou správní rady investigace.cz Honzou Cibulkou, který se dlouhodobě věnuje internetové bezpečnosti. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

2. listopad 2022 27:40

#95 KremRule: Český majetek mocných lidí Kremlu v jedné databázi - rozhovor

Nový projekt investigace.cz pojmenovaný KremRule (kombinace slov Kreml a anglického „vládnout“) zpřehledňuje a katalogizuje majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Všechny spojuje loajalita vůči Vladimiru Putinovi. Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristýnou Vejnbender. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

26. říjen 2022 24:48

#94 Podivné smlouvy za miliony korun - rozhovor

Státní podnik LOM PRAHA, tedy Letecké opravny Malešice, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce poslat až sto milionů korun dvěma českým firmám s ne úplně dobrou pověstí. Firmy se jmenují Defcon a Vorrens a mají LOMu pomáhat s kontrakty v Etiopii a v Alžírsku. Proč si státní podnik najímá externí firmy na práci, kterou by zvládnul i sám? A když už si najímá externí firmy, proč zrovna tyto dvě se značnými pochybeními z minulosti? A čím se vlastně obě firmy provinily? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Hanou Čápovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

20. říjen 2022 46:19

#93 Letem dezinformačním světem - rozhovor

Covid, vítězící Rusko, ukrajinští nacisté nebo velký reset. To jsou klíčová témata článků z konspiračních a dezinformačních serverů, které Češi nejvíce sdíleli na sociální síti Facebook od počátku invaze Ruska do Ukrajiny. O Facebooku se také často mluví jako o platformě, která usnadňuje právě toto šíření konspiračního a dezinformačního obsahu z internetu. Jak se svět dezinformací mění v čase? Proč je složité ho empiricky zkoumat? A jaké vlastně vedou z české konspirační a dezinformační bažiny cesty ven? Rozhovor s Josefem Šlerkou, redaktorem investigace.cz a odborníkem na konspirace a dezinformace. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

6. říjen 2022 30:30

#92 Stíhaný ruský poslanec Sopčuk schoval své majetky v Česku - rozhovor

V průběhu minulého roku zabavil ruský soud bývalému poslanci Státní dumy a nositeli medaile Řádu za zásluhy o vlast Sergeji Sopčukovi majetek v hodnotě přibližně 17 miliard korun. Politik byl ruskými úřady obviněn z praní peněz a zneužití politického postavení a koncem minulého roku byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přestože je od první půlky minulého roku na útěku, svůj český majetek stihl bývalý ruský politik včas zaopatřit, aby o něj nepřišel. Jak se mu to povedlo? Kolik toho v Česku měl? A je jediný ruský poslanec s majetky ukrytými v Česku? Rozhovor s Kristinou Vejnbender, která Sopčukovy české investice odhalila. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

25. září 2022 39:34

#91 Ženy ve službách Jeho Diktátorstva

Co vás první napadne, když slyšíte sousloví tajný agent? Je to třeba suché Martini v široké sklence na šampaňské? Charismatický Brit s tváří Daniela Craiga nebo Seana Conneryho? Muž, kterému ženy padají kolem krku a padouši mrtví k nohám? Je geniální, nesmrtelný a jeho výstřel nikdy nemine cíl? Určitě nejste sami, pokud se vám na první dobrou vybaví něco ze zmíněného. Agent 007 z pera britského autora Iana Fleminga špionskou profesi bezesporu nesmírně zpopularizoval. Špionáž v reálném světě ale vypadá o dost jinak. Podmínkou k jejímu výkonu nejsou smoking a naleštěné polobotky. Naopak. Může se klidně nést v duchu ženských křivek a klapajících podpatků. Ačkoliv žádná špionka není tak známá jako James Bond, na světě jich není málo. Čím to je, že se o špionech mluví více než o jejich ženských kolegyních? Je to proto, že jsou muži úspěšnější? A jak probíhá ženská špionáž v reálném světě? - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

14. září 2022 30:30

#90 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 5.

V předchozích dílech jsme postupně prošli Putinovy lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. V minulém díle jsme Vám představili jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Tento, pátý a poslední díl, věnujeme Uniklým datům spojeným s neveřejnou doménou LLCInvest.ru. Pátý díl série Bohatství a nepotismus Vladimíra Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O'Brien, OCCRP - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

31. srpen 2022 28:20

#89 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 4.

V podcastové sérii nazvané Bohatství a nepotismus Vladimira Putina postupně představujeme Putinovy příbuzné a přátele, které využívá nebo zneužívá ke svým pletichám. Popisujeme, jak může nevlastnit téměř nic a přesto být dost možná nejbohatším mužem na planetě. V předchozích dílech jsme postupně prošli jeho lidské peněženky, kamarády, jež za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. Tento díl bude velmi osobní. Ne pro nás, pro Putina. Představíme vám totiž jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Čtvrtý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O’Brien [https://www.occrp.org/en/aboutus/staff/james-obrien], OCCRP - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].