- Podcasty
- ODPOSLECH | investigace.cz

Poslechněte si podcast: #25 Rok 2020 očima Pavly Holcové - rozhovor
Ještě než se naplno vrhneme na boj s organizovaným zločinem v novém roce, rádi bychom se společně zamysleli nad uplynulým rokem, nad úspěchy a výzvami, kterým redakce investigace.cz čelila. No a kdo jiný je na tohle vhodnější šéfredaktorka investigace.cz Pavla Holcová. V rozhovoru Pavla reflektuje minulý rok a osvětluje, co za výzvy investigaci.cz čeká v roce novém.
ODPOSLECH | investigace.cz
Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.
#106 Panika v Mezinárodní investiční bance - rozhovor
Na začátku letošního roku Česko spolu se Slovenskem oficiálně opustily Mezinárodní investiční banku (MIB), jeden z reliktů komunistické doby. Zároveň banku napadla hackerská skupina, která poskytla novinářům interní dokumenty, jež dokládají, jak se banka snažila obcházet sankce a vymyslet strategii, aby nemusela odcházejícím zemím vyplatit z jejich podílů ani cent. Z uniklých dokumentů také vychází najevo, že největším spojencem banky majoritně vlastněné Ruskem je Maďarsko, kde má banka od roku 2019 své hlavní sídlo. Co v bance způsobil odchod jejích evropských akcionářů? Dostaneme od MIB 800 milionů korun, které jsme do ní vložili? A jaké má tento komunistický pohrobek ovládaný Ruskem vyhlídky na budoucnost? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#105 Ževagův „vysavač“ - rozhovor
Ukrajinský miliardář, bankéř a politik Konstantin Ževago byl koncem minulého roku zadržen francouzskou policií, a to kvůli podezření ze zpronevěry více než sta milionů dolarů. Ty měl podle vyšetřovatelů vyvést z banky Finance and Credit, kterou vlastnil přes síť offshorových firem. O několik let později použil stejný systém i při tunelování dvou slévárenských firem v Česku. Jak celý systém na vyvádění peněz fungoval? Co je s českými slévárnami teď? A zajímá to někoho? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#104 Zlatá brána otevřena
Štěstí si za peníze nekoupíte. Tohle přísloví je sice hezké, ale pravda je, že za peníze se dá koupit spousta jiných věcí. Mezi nimi například vstupenka do jiného státu. O tom, jak si bohatí investoři kupují povolení k pobytu nebo občanství prostřednictvím takzvaných zlatých víz jsme mluvili v předchozím Odposlechu. Když už tedy víme, jak se dají zlatá víza využít, je načase se zabývat jejich možným zneužíváním. Jak se dá zneužít další občanství? K čemu je člověku diplomatická imunita? A co mají společného hnutí Hizballáh, ruští oligarchové a jistí čeští a slovenští byznysmeni? - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#103 Pasy na prodej!
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo žít kdekoliv na světě? A co takhle jak by se vám cestovalo bez zdlouhavého vyřizování víz nebo front na pasových kontrolách? Anebo jste dokonce ze třetího světa a Západ se vám jeví jako nedobytná pevnost pro vyvolené? Nezoufejte, jestli máte dost peněz, všechno se dá vyřešit! Jedno procento nejbohatších lidí světa si na rozdíl od ostatních smrtelníků může vybrat ze široké plejády dlouhodobých pobytů v atraktivních zemích nebo dokonce získat jejich občanství. Jak se kupuje občanství? Kolik stojí? A k čemu všemu se dá využít? - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#102 Kontroverzní náboženské hnutí v Česku - rozhovor
Do Česka se v roce 2016 přesunula skupina Dánů s dětmi. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o stoupence pochybného náboženského hnutí Faderhuset, tedy Dům Otce. V jeho čele stojí Ruth Kristiansen, dáma, která životy svých oveček ovládá do posledního detailu. Jeho bývalí členové popisují, že se v něm děje násilí páchané na dětech i dospělých a přísná pravidla zasahují do všech aspektů života. Členové této komunity utekli před dánskými úřady, protože se obávali odebrání svých dětí, a to kvůli spekulacím o jejich bití a psychologickém týrání. V roce 2018 jich dánští novináři vystopovali v Česku patnáct - dvanáct dětí a tři dospělé. Letos se po jejich stopách vydali znovu, tentokrát spolu s reportérkami investigace.cz. Proč si Dům Otce vybral za své útočiště zrovna Česko? Jak se zde jeho příslušníci zabydleli? A je pravda, že v hnutí mlátí své členy? Rozhovor s reportérkami investigace.cz Zuzanou Šotovou a Mahulenou Kopeckou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#101 Kšefty se smetím - rozhovor
Německé firmy dovážejí do Česka nelegální odpad a vydělávají na tom miliony. Nahrává jim k tomu nedostatečná kontrola i mírné tresty v případě porušení českých zákonů. Výdaje za ekologickou likvidaci takového odpadu pak zaplatí buď čeští daňoví poplatníci, nebo lidé, kteří se domnívají, že kupují normální zeminu. O jak velký problém v Česku jde? Co je záhadný GEM 5000, který jedni vydávají za běžný zásypový materiál, zatímco ve skutečnosti jde spíše o barvitou přehlídku různých druhů smetí? A kde jsou mezery v systému kontroly dováženého odpadu, kvůli nimž se problém s nelegálním odpadem jen těžko řeší? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz].
#100 Odposlechů, 10 let investigace.cz, 1 Pavla Holcová - rozhovor
Milí posluchači, je mi ctí vás přivítat u jubilejního stého dílu Odposlechu, podcastu investigace.cz [http://investigace.cz/]. Tento díl také vychází těsně před výročím samotné investigace.cz [http://investigace.cz/]. V roce 2023 totiž oslavíme 10 let od našeho založení. Osazenstvo redakce, úroveň novinařiny i obsah se v průběhu let nevyhnutelně měnily. Lidé přicházeli a zase odcházeli, kvalita práce pochopitelně neustále rostla stejně jako tematické zaměření nebo počet nasbíraných ocenění. Jedna věc se ale přeci jenom od založení investigace.cz [http://investigace.cz/] nezměnila - Pavla Holcová. Kde investigace.cz [http://investigace.cz/] vznikla? Čím si za 10 let své existence prošla? A kde ji její zakladatelka vidí za dalších 10 let? Rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou investigace.cz [http://investigace.cz/] Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [http://nfnz.cz/].
#99 Ohňostroj lží - rozhovor
Novináři z 13 zemí Evropy si posvítili na to, jak se v jejich vlastích šíří dezinformace. Jednotlivé proruské weby spolu podle jejich zjištění čile komunikují a spolupracují a v jejich aktivitách jim nezabraňují ani snahy jednotlivých vlád dezinformační stránky blokovat. Nahlédněte s námi dnes do zákulisí prokremelského, konspiračního a ultrapravicového dezinformačnho ekosystému ve střední a východní Evropě. Kdo ovládá evropskou dezinformační a konspirační scénu? Jaké používají metody? A proč je složité s tím cokoliv dělat? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem Josefem Šlerkou a reportérkou ICJK Karin Kőváry Sólymos. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor
Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].
#97 Magnitskij: Smrt právníka
V den vydání tohoto podcastu je to na den přesně 13 let, co po dlouhém mučení v ruských věznicích zemřel právník Sergej Magnitskij, který se svou odvahou znelíbil představitelům Ruska. Jeho smrt ovšem nezůstala bez povšimnutí a nepřipojila se k řadě podobných osudů, jež sice na čas vzruší svět, ale pozvolna se na ně zapomnene. Jméno Sergeje Magnitského naopak přinejmenším Rusové jen tak nezapomenou. Jeho smrt dodnes hýbe světem a s mnohaletým odstupem letos i Českou republikou. Kdo byl Sergej Magnitskij? Jak a kvůli čemu zemřel? A jaká byla a stále je odezva na jeho smrt ve světě i u nás? Magnitského dopis ve kterém popisuje podmínky, v jakých byl vězněn: https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html [https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html] - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].