O knihách s knihovnicí
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: 232 dopisů, které z válečné fronty poslal budějovický malíř Jan Rafael Schuster, vyšlo v knize

Publikaci Jan Rafael Schuster ve světové válce aneb Dopisy a kresby budějovického malíře z let 1915-1918 představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jedná se o velmi zajímavý soubor 232 dvou dopisů, lístků a pohlednic z italské a haličské fronty a 72 kreseb, které byly pořízeny během účasti malíře v první světové válce,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o tchajwanském komiksu, který zpracovával do té doby zapovězená témata.

06:25

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před pěti dny 06:42

Kniha povídek Liliputi je bezprostřední reakcí na válku na Ukrajině

Knihu Liliputi, jejímž autorem je Jan Němec, představuje knihkupkyně Veronika. „Napsal ji jako bezprostřední reakci na válku Ukrajině. Kniha obsahuje celkem pět povídek,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Hejkalovou o jejím románu Dům pod náměstím.

Před týdnem 05:44

Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

Před 2 týdny 06:59

Kniha o českém velkopřevorství řádu maltézských rytířů připomíná dějiny staré stovky let

Publikaci České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Buben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tomášem Pospěchem, který sestavil knihu o Felixi Kolmerovi.

6. listopad 2022 06:58

Honem, ať už jedem! Knížka pro začínající čtenáře pobaví i trochu poučí

Knihu Honem, ať už jedem!, kterou napsala Evelína Koubová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „V příběhu pro začínající čtenáře se na jednoduchém půdorysu rodinné prázdninové cesty skrývá humorný a zároveň také trochu vlastivědný exkurz,“ říká. Dále pořad připomíná vydání dochované korespondence exilového teologa Vladimíra Boublíka.

30. říjen 2022 05:42

Muzea na česko-rakouské hranici můžete dobře poznat díky čtveřici knih

Čtveřici knih o muzeích na česko-rakouské hranici představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jde o jedinečný počin díky mezinárodnímu projektu, během dvou let se podařilo přiblížit muzea ze tří českých a jednoho rakouského regionu,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s básníkem a překladatelem Filadelfem Giulianem.

23. říjen 2022 06:00

Houby vytvářejí lesní internet. Jak funguje, vysvětluje kniha Propletený život

Publikaci Propletený život o zázračném světě hub, jejímž autorem je Merlin Sheldrake, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Dozvíme se například to, že houby vytvářejí takzvaný lesní internet – prorůstají mezi jednotlivými stromy a rostlinami, spojují je do sdílených systémů a předávají informace,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Vítkovou a Michaelou Míkovcovou, autorkami hravé knihy pro malé čtenáře Maruška a motýli.

16. říjen 2022 07:34

Detektivka Jiřího Březiny Nalezení je novým přírůstkem do série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem

Novou knihu autora detektivek Jiřího Březiny Nalezení představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Opět se setkáváme s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Stejně jako předchozí knihy je i tato velice čtivá a napětí postupně graduje,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou a nakladatelkou Jaroslavou Pixovou.

9. říjen 2022 06:04

Novinka Jana Štiftera Paví hody ukazuje nelehký život obyvatel vesnice v první polovině 20. století

Novou knihu Paví hody, kterou napsal Jan Štifter, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v malé vesničce Horní Jelení v letech 1918 až 1946. Je tedy zřejmé, že do života obyvatel se promítají nelehké události, avšak pro autora jsou důležitější osobní dramata a osudy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Jindřichova Hradce a okolí.

2. říjen 2022 07:30

Kniha Citový život zvířat vás naučí smýšlet o emočních projevech zvířat úplně jinak

Publikaci Citový život zvířat, kterou napsal německý přírodovědec Peter Wohlleben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přečtením knihy začnete o zvířatech a jejich emočních projevech smýšlet zcela jinak,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s geologem a klimatologem Václavem Cílkem o jeho vztahu k řece Vltavě.