Kopačky na hřebíku
Epizoda 2120. srpen 2022

Poslechněte si podcast: #21 Baníku vystřílel tři tituly, přesto Ličkovi hrozil vyhazov a šachta

Hned dvakrát měl na ostravských Bazalech namále. Nejdřív za trenéra Jiřího Rubáše, pod nímž získali fotbalisté ostravského Baníku v šestasedmdesátém roce mistrovský titul, poté znovu ve veleúspěšné éře Evžena Hadamczika, kdy přidali dva další ligové primáty. Přitom šlo o kanonýra, jenž patří do galerie legend Baníku. Karel Litzka? Že vám tohle jméno vůbec nic neříká? V dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku potvrzuje rodák z Hlučína Verner Lička, že se tak měl původně skutečně jmenovat.

01:20:27

Kopačky na hřebíku

Vydává: Sport.cz

Fotbalový podcast s veterány sportu.

Web

Epizoda 40Před čtyřmi dny 01:14:30

#40 Sparťané nepřivezli přestupní lístky, proto se stal Stanislav Levý Klokanem. Pospíchal je v ruce měl

Celou kariéru si své tajemství střežil. Po celých devět let, kdy oblékal zelenobílý dres Klokanů a u Botiče zažíval nejslavnější léta Bohemians. Ani při euforii po zisku mistrovského titulu v roce 1983 Stanislav Levý neprozradil, že byl odmalička sparťanem, že ho to táhlo na Letnou a během vojákování v Chebu dostal nabídku, aby do Sparty přestoupil. Natož aby snad na toto téma mluvil a vracel se k němu později, když hrál II. bundesligu z Blau Weiss Berlín nebo když se později dal na trenérskou dráhu. V nové epizodě podcastu Kopačky na hřebíku ale o své náklonnosti k letenskému klubu hovořil zcela otevřeně.

Epizoda 39Před 2 týdny 57:52

#39 Kariéra naruby. Nejdřív bundesliga, teprve pak začal Obajdin sbírat tituly se Spartou

Všechno bylo v jeho kariéře vlastně naruby. V divokých devadesátých letech musel pomalu každý český fotbalista pomýšlející na zahraniční angažmá projít Spartou nebo Slavií, aby si vysloužil nabídku z ciziny. Josef Obajdin šel ale cestou opačnou. Na pražské Letné sice od čtrnácti let vyrůstal, v devatenácti nakoukl poprvé do kabiny sparťanského áčka mezi Stejskala, Chovance, Skuhravého,Straku, Němečka, Bielika a spol., jenže v panující konkurenci se neprosadil...

Epizoda 3817. prosinec 2022 01:13:04

#38 Seděl na kolejích, i z mrakodrapu chtěl skočit. Teď ale bezdomovec Janečka tvrdí, že má domov všude

„Bezdomovec? To jo, ale neběduju, nefňukám, protože už patnáct let mám domov vlastně všude. Ve Zlíně, kde jsem vyrostl, v Brně i v Praze. To všechno od 6. června 2007, kdy jsem na přechodu ťuknul do ženské. Nic se jí nestalo, ale policajtům jsem nadýchal 2,7 promile a šel do basy,“ začíná svou zpověď v podcastu Kopačky na hřebíku někdejší velký plejer brněnské Zbrojovky a pražských Bohemians Petr Janečka. Slova z něho padají jako z vodopádu, prokládá je vzpomínkami na spoluhráče i slavné soupeře, proti nimž nastupoval, nesplete se v datu, výsledku, městu, kde se inkriminovaný zápas hrál, vyjmenuje celou sestavu, v níž nastoupil protivník či ve které hrálo Brno, Klokani či československá reprezentace.

Epizoda 3710. prosinec 2022 44:44

#37 Kostka cukru s francovkou, pár šluků na záchodě... Jak Máňa Mistr školil hvězdy Barcelony

Pár kapek francovky na kostku cukru, nezbytná cigareta a šel na to. Jedno, zda Sparta hrála zrovna derby se Slavií, nastupovala v Prešově nebo na milánském San Siru. Natož aby si dělal hlavu z toho, že vyrukuje na Letné v Lize mistrů proti Cruyffově Barceloně s Laudrupem, Koemanem, Guardiolou, Zubizarretou a dalšími hvězdami v sestavě. „Proč taky? Vždyť jsou to lidi jako my,“ potvrzuje někdejší velký plejer pražské Sparty Lumír Mistr v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku, že se nenechal nikým a ničím nikdy vykolejit a už vůbec ne znervóznit. Ostatně, ve vzpomínaném duelu s Barcelonou to dokázal.

Epizoda 363. prosinec 2022 01:23:40

#36 Na plot bych se pověsil zase, nezměním se, vzpomíná Rada na oslavy gólů s Italy

„Nezměním se. Nikdy. To bych už potom nebyl já,“ přísahá trenérský bouřlivák Petr Rada v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku, když u mikrofonu Sport.cz přišly na řadu jeho úlety, excesy, půtky s novináři, diváky či rozhodčími. „Doma to mám horší, protože manželka mé kousky neskousává. A to už je teď hodně tolerantní! I tak před ní dodnes cenzuruji noviny, když je v nich třeba jen zmínka o tom, že mě sudí vypakoval zase na tribunu, anebo že jsem dostal další pokutu. Nejde jí přitom ani tak o peníze, jako o mé chování,“ smál se kouč tomu, jak se dovede někdy rozparádit.

Epizoda 3526. listopad 2022 55:31

#35 Japoncům jsem vlastně na cestě k senzaci pomáhal, vzpomíná Bielik na Hirošimu

Celý svět je v těchto dnech poblázněný fotbalovým šampionátem v Kataru, takže i v dalším díle Kopaček na hřebíku se kolem něho řeč točila. „Vždyť já podobné poblouznění zažil před dvaatřiceti lety na mistrovství svět v Itálii,“ vzpomíná u mikrofonu Sport.cz Július Bielik na rok 1990, kdy s československou reprezentací na Copa del Mondo, jak se tehdy na Apeninském poloostrově fotbalovému šampionátu říkalo, postoupil s národním mužstvem do čtvrtfinále.

Epizoda 3419. listopad 2022 01:11:49

#34 Nezlákala ho Slavia, ani Dukla, Melichar zůstal věrný Teplicím. A nešlo jen o cigarety od trenéra

Zlomit se nenechal, i když ho lákaly všechny pražské kluby. Slavia nejvíc. „Její funkcionáři přijeli do Teplic, aby to zkusili, ale já se umluvit nenechal. Praha nebyla pro mě. Máme tady svého doktora, řezníka, zelináře, mužstvo máme také výborné, takže zůstanu doma, slyšeli slávisté, stejně jako můj pantáta, bývalý zápasník, který byl náramně zvědavý, jak se rozhodnu,“ vzpomíná legenda teplického fotbalu Jaroslav Melichar v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku, jak v sedmdesátých letech odolával nabídkám pražských „S“, ale i třeba Dukly.

Epizoda 3312. listopad 2022 01:08:25

#33 Prasárna! Pavel Chaloupka o zářezech v reprezentaci, Bohemians i o jednom soukromém v Argentině

Prasárna. To slovo vyslovil Pavel Chaloupka v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku hned několikrát. To když se třeba ve vzpomínkách vrátil o čtyři desetiletí zpátky na bratislavské Tehelné pole a vybavil si kvalifikační zápas československé reprezentace o postup na evropský šampionát 1984 s Rumunskem. Tehdy stačilo Rumuny porazit a na mistrovství Evropy by cestoval Havránkův tým. Pikantními historkami se ale nový díl podcastu Sport.cz jen hemží.

Epizoda 325. listopad 2022 01:08:07

#32 Jak Siegl reaguje na roli záporného hrdiny? A proč nevysadil trenéra Uhrina z auta?

Všechno si vyříkali. S Kollerem, stejně tak s Uhrinem. „Napovídalo se toho spoustu o Honzovi a o mně. Teď zase, když se na plátnech kin a obrazovkách objevil film Příběh obyčejného kluka a já v něm vystupuju jako záporný hrdina,“ vrací se letenský kanonýr Horst Siegl v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku o tři desetiletí do minulosti a vysvětluje, jak to tehdy mezi ním a Kollerem bylo. „Přišel k nám do kabiny, seděl v rohu jako oukropeček, ale nikdy jsme nešli proti němu,“ ujišťuje u mikrofonu Sport.cz.

Epizoda 3129. říjen 2022 01:00:08

#31 Celý život dělám kopance. Knoflíček o emigraci, ale i o patlanině od Salvadora Dalího, kterou nechal ve Španělsku

Byla toho spousta, na co Ivo Knoflíček u mikrofonu sportu.cz zavzpomínal. I na světový šampionát 1990 v Itálii přišla pochopitelně řeč, i o rychle se blížím mistrovství světa v Kataru se rozpovídal. A o současné Slavii, kde už šestnáct let působí v roli asistenta v juniorce, resp. rezervě, pochopitelně také. Další díl Kopaček na hřebíku je prostě napěchovaný vzpomínkami a zážitky legendárního slávistického útočníka, jehož portrét zdobí průčelí stadionu v Edenu. Proto se do Knoflíčkova vyprávění zaposlouchejte, určitě za to stojí.