NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Měli bychom stále vystupovat ze své komfortní zóny, říká zakladatelka Zásilkovny Kijonková

Pandemie koronaviru nebývale nahrála růstu české e-commerce, inflace a znovuotevření kamenných prodejen ale nákupy přes internet znovu trochu utlumila. Petr Šimůnek se zeptá Simony Kijonkové, zakladatelky logisticko-technologického holdingu Packeta, pod který patří česká Zásilkovna.

24:54

2 x 2

Vydává: Český rozhlas

Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes, se ptá českých podnikatelů na jejich úspěchy i pády. 

Web

Před 2 týdny 24:57

Věra Jourová: Maďarský premiér Orbán se nejeví jako spolehlivý týmový hráč

Byznys v Evropě očima nejvlivnější ženy Česka, tedy místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Prozradí, jak současná krize mění fungování Evropské unie a jestli už má jasno o své případné kandidatuře na českou prezidentku, ptá se Petr Šimůnek.

28. květen 2022 24:22

Reknihy a druhý život pro knížky

Posílá knihy dál. Jmenuje se Tadeáš Kula a založil čtenářskou platformu Reknihy. Přečtené knihy, které jejich majitelé už nechtějí nechat ležet v knihovně, tak mají šanci najít nového čtenáře. Člena výběru magazínu Forbes třicet pod třicet se ptá Petr Šimůnek.

21. květen 2022 25:01

Zdražování energii a krize ekonomiky s výrobcem automobilů Juříčkem

Hostem Petra Šimůnka je majitel a šéf společnosti Brano Group Pavel Juříček. Největší ryze český výrobce automobilů prozradí, jak prožívá současnou krizi a jak se vyrovnává se zdražováním energií. A jak proběhne předávání společnosti mladší generaci?

14. květen 2022 24:43

Po inflaci přijde recese. Vyhraje ten, kdo bude zaměstnávat málo lidí, věří Fabičovic z firmy Alca

František Fabičovic vybudoval spolu se svou manželkou firmu Alca, která dodává nejen sanitární výrobky. Podnikali i na Východě. „Ještě 18. února jsem si odlétali z Moskvy, z výstavy jsme si nesli spousty zakázek. A pak se to 24. února pokazilo, všechno se přetrhlo. Zrušili jsme sklady v Petrohradu i Samaře, zůstali jsme jen v Moskvě, kde se ještě něco doprovádá. Ale Rusko a Ukrajina, to všechno se přetrhlo. Bělorusko to samé,“ popisuje podnikatel.

7. květen 2022 25:01

O podpoře Ukrajiny s miliardářem Dědkem

V podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem patří Dalibor Dědek mezi nejaktivnější české podnikatele. Český miliardář z Jablonce nad Nisou a vlastník Jablotronu vytvořil mezinárodní výzvu, ve které žádá větší podporu Ukrajině, která se brání ruské agresi.

30. duben 2022 25:01

Proč se tloustne po čokoládě? Je v ní hodně tuku, o cukr moc nejde, říká Durďák z Čokoládovny Janek

Václav Durďák o sobě říká, že je majitelem továrny na čokoládu – je jedním ze tří zakladatelů Čokoládovny Janek. „Po čokoládě se nemusí tloustnout,“ říká. „Čokoláda by měla obsahovat alespoň jedno procento cukru. Ale hlavní důvod, proč budete po ní tloustnout, je obsah tuku a ne cukru. Tedy pokud se bavíme o té kvalitnější tmavé, kde je energie hlavně v tuk z kakaových bobů, u mléčné čokolády je to tuk ze sušeného mléka.“

23. duben 2022 24:25

Podnikatel Krogman: Lepší dát Agrofertu pár set milionů korun, než aby odebíral ruský plyn

Petr Krogman podniká v zemědělství na Ukrajině, farmy má i na území, které je dnes okupované. I proto je přesvědčený, že je třeba, aby se Česko odstřihlo od ruského plynu: „Máme-li dnes zásoby plynu na tři měsíce a Evropská unie teď dováží z Ruska možná jen třetinu plynu. Tak když každý měsíc přijdeme o třetinu z našich zásob, tak máme plyn na devět měsíců... Při pár opatřeních dokáže Evropa přežít i příští zimu bez ruského plynu.“

16. duben 2022 24:35

Teď je těžké udržet kvalitu a zároveň cenu. A k tomu zvyšovat mzdy, říká Píchal z Grizly.cz

Firma Grizly Dominika Píchala prodá ročně ořechy za skoro půl miliardy korun. A to jen přes e-shop, kamennou prodejnu nemají ani jednu. „Umíme poměrně dobře nakoupit oříšky, ovoce, semínka a obchodujeme blízko ke zdroji, to znamená u pěstitelů ve Španělsku, v Indii nebo Vietnamu. Oříšky pak u nás zpracujeme třeba na pasty, nebo rovnou prodáváme,“ popisuje svůj byznys model Píchal. Jak se k podnikání dostal a jak začínal, na to se ho ptá Petr Šimůnek v pořadu 2x2.

9. duben 2022 24:45

Majitel Central Group: Hypotékářů na trhu ubývá. Byty teď kupují lidé jako ochranu před inflací

S inflací rostou i ceny hypoték. „Donedávna bylo možné vyřídit hypotéku za 1,7 procenta, teď už se to dostává k pěti procentům a bude to mířit možná k šesti,“ odhaduje Dušan Kunovský, zakladatel a jediný majitel největšího českého stavitele bytů Central Group. „Tohle omezení dostupnosti se týká zhruba dvaceti třiceti procent našich klientů. Jednoznačně nám teď ubývá takzvaných hypotékářů, úvěrářů. Ale zase roste počet lidí, kteří do bytů ukládají úspory.“