Podcast ČESKÉ STAVBY.cz
Sezóna 1Epizoda 1931. říjen 2022

Poslechněte si podcast: 19. O úspoře energií s Jiřím Beranovským

Jak na úsporu energií v rodinném domě či v panelovém/bytovém domě? A co když nemám možnost teď cokoliv stavebně změnit? Jaké je východisko a co vše mohu udělat pro větší energetickou soběstačnost? A jak uspořit při každodenních běžných činnostech? To vše a více s hostem našeho podcastu, kterým je Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA.

46:59

Podcast ČESKÉ STAVBY.cz

Vydává: ČESKÉSTAVBY.cz

Nový podcast o všem, co vás zajímá a co byste měli znát v oblasti stavby, bydlení a zahrady. Čeká vás stavba či rekonstrukce domu? Chcete zrekonstruovat byt, nebo jen načerpat inspiraci, jak ho útulně a prakticky zařídit? Nebo máte chatu, zahradu, milujete přírodu a chcete radu, inspiraci, na co se v daném období připravit? V tom případě jste tady správně a informace můžete dále čerpat i na našem webu https://www.ceskestavby.cz Pořadem provází Jana Machová a Jan Cempírek. ČESKÉ STAVBY [https://www.ceskestavby.cz]

Web

Sezóna 1Epizoda 31Před týdnem 38:22

31. Jak vybrat dodavatele FVE pro svůj dům?

Po předchozím díle, kde jsme rozebrali pro a proti fotovoltaiky pro rodinné a bytové domy, se vrháme na další důležité téma. A tím je proces objednání fotovoltaického systému a výběr dodavatele. Od koho si nechat nainstalovat solární panely na střechu? Jaké jsou aktuální čekací doby na instalaci? Jak řešit zapojení elektrárny do sítě, přetoky, licence? A jak se panely udržují a jak se s fotovoltaikou vlastně žije? Na to všechno jsme se zeptali Jaroslava Šuravského ze společnosti S-power Energies.

Sezóna 1Epizoda 30Před týdnem 23:09

30. Zahradní bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Březen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována březnu v zahradách. Tedy jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi, pařeništím. Primitivním zahradním stavbám, při nichž využijeme třeba i stará okna, a které se stanou pro rostliny doslova zázrakem. V teplíčku zde vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček. Samozřejmě také nezapomeneme na Karla Čapka a jeho Zahradníkův rok, rozpustilou knihu zahrádkářských fejetonů.

Sezóna 1Epizoda 29Před 2 týdny 41:39

29. Co je fotovoltaika a jak ji využít pro svůj dům?

Vyplatí se fotovoltaika na váš dům, ať už rodinný či bytový? Kdy má smysl začít o ní uvažovat? Jak se to s dotacemi nebo stavebním povolením? A je k solárním panelům potřeba baterie? Dává smysl i bez tepelného čerpadla? A co dotace, dosáhne na ni každý? Kolik nás bude FVE na domě stát a kdy se nám to vrátí? Kdo vykupuje přebytky? Samé otázky, že? Ale nebojte, na všechny nám odpověděl odborník na slovo vzatý, Jaroslav Šuravský ze společnosti S-power Energies. Přečtěte si také, jestli se vám vyplatí FVE: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyplati-se-fotovoltaika-spocitali-jsme-to-31770.html 

Sezóna 1Epizoda 2810. únor 2023 38:21

28. O vytápění vodíkem s Valtrem Sodomkou

Budeme si doma topit vodíkem? Tahle otázka není z žánru sci-fi. Vodík je totiž považován za palivo budoucnosti a velký krok směrem k uhlíkove neutralitě. A jeho využití pro vytápění komunit nebo domů je zcela reálné. Nahradí vodík vytápění plynem? Jaké jsou příklady z praxe, jaká je ekonomická bilance vytápění vodíkem a jak je to se skladováním a bezpečností a mnoho dalšího nám vysvětlil Ing. Valtr Sodomka. Článek k podcastu: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vodikem-budeme-doma-topit-i-varit-planuje-eu-je-to-bezpecne-a-vyplati-se-to-31721.html 

Sezóna 1Epizoda 271. únor 2023 28:42

27. Zahrádkářský podcast na téma: Únor v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována únoru v zahradách [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/unor-na-zahrade-20524.html]. Vlastně pardon, únoru v bytech. Pokorně skládáme zbraně a kapitulujeme před zimou. Zimní zahradničení prostě neexistuje. Budeme se raději věnovat pokojovým rostlinám včetně kaktusů [https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-prezimuji-kaktusy-25092.html], období vegetačního klidu, odpočinku a zimní péči o naše domácí exotické skvosty. Autor podcastu Petr Pojar, čte Akram Georgi.

Sezóna 1Epizoda 2624. leden 2023 36:06

26. Stavba dřevostavby a jak vybrat správnou realizační firmu

Co je to dřevostavba a jaké jsou hlavní výhody dřevostaveb? Jak se dá s dřevostavbou ušetřit na energiích? A jak vybrat správného a kvalitního dodavatele vašeho domu? O tom vše jsme si povídali s Ing. Jiřím Buchalem z firmy RD Rýmařov [https://www.ceskestavby.cz/projekty-rodinnych-domu/rodinne-domky-rymarov.htm]. Tento podcast přináší webový portál České stavby - vše o stavbě, bydlení a zahradě [https://www.ceskestavby.cz/].

Sezóna 2Epizoda 255. leden 2023 19:14

25. Zahradní bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Leden v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována lednu v zahradách, oslavě života a jeho zrození, semínkům, klíčkům a výsevním směsím. Alchymii a zázraku stvoření. Leden v zahradě je vlastně měsícem tráveným v teple domova, pro nás i rostliny, bez ohledu na stáří a druh.

Sezóna 1Epizoda 245. prosinec 2022 45:17

24. O zateplování budov s Mirkem Trojanem

Co je to zateplení domu a proč bychom vlastně měli domy zateplovat? Kolik můžeme zateplením ušetřit a jaké se dnes používají izolační materiály? A jaké jsou trendy v druzích a barvách omítek? To vše a mnohem více jsme probrali s Mirkem Trojanem z divize Weber, firmy Saint Gobain Construction Products CZ a.s. Tento podcast přináší webový portál České stavby - vše o stavbě, bydlení a zahradě [https://www.ceskestavby.cz/].

Sezóna 1Epizoda 231. prosinec 2022 21:12

23. Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Prosinec v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována prosinci v zahradách, především zahradnickým rekapitulacím, zimnímu bádání, plánování a snění. Hlavně však zahrádkářům začínajícím, nepopsaným listům oboru. A jak nejlépe zažehnout jejich kariéru? Zahrádkářskou biblí pod vánočním stromkem. P. S. Nezapomeňte si přečíst náš seriál Rok na zahradě [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/].

Sezóna 1Epizoda 2221. listopad 2022 08:17

22. Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Nefritová liána, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována nefritové, respektive smaragdové liáně, mizející krásce filipínských deštných pralesů, kterou dnes najdete spíše v botanických zahradách světa než na Filipínách.