ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 166. listopad 2020

Poslechněte si podcast: #16 Jak si Ázerbájdžánci oblíbili Česko - rozhovor

Ázerbájdžánci mají rádi Česko. A to nejen kvůli tomu, že jim české firmy i přes embargo vozí zbraně. Této jihokavkazské zemi se redakce investigace.cz věnuje poměrně dlouho. Ázerbájdžánská elita totiž již léta v Česku investuje peníze s nejasným původem a naopak, v Ázerbájdžánu se nachází české zbraně, ačkoliv by v zemi, na kterou je uvaleno embargo, být neměly. V rozhovoru Pavla Holcová vysvětluje, jak funguje ázerbajdžánská vládní klika, kde všude v Česku se nachází vyprané ázerbájdžánské peníze a kde se v Ázerbájdžánu vlastně vzaly české zbraně.

35:36

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Včera 30:30

#92 - Stíhaný ruský poslanec Sopčuk schoval své majetky v Česku

V průběhu minulého roku zabavil ruský soud bývalému poslanci Státní dumy a nositeli medaile Řádu za zásluhy o vlast Sergeji Sopčukovi majetek v hodnotě přibližně 17 miliard korun. Politik byl ruskými úřady obviněn z praní peněz a zneužití politického postavení a koncem minulého roku byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přestože je od první půlky minulého roku na útěku, svůj český majetek stihl bývalý ruský politik včas zaopatřit, aby o něj nepřišel. Jak se mu to povedlo? Kolik toho v Česku měl? A je jediný ruský poslanec s majetky ukrytými v Česku? Rozhovor s Kristinou Vejnbender, která Sopčukovy české investice odhalila. Dostupný na všech podcastových platformách.“

Před týdnem 39:34

#91 - Ženy ve službách Jeho Diktátorstva

Co vás první napadne, když slyšíte sousloví tajný agent? Je to třeba suché Martini v široké sklence na šampaňské? Charismatický Brit s tváří Daniela Craiga nebo Seana Conneryho? Muž, kterému ženy padají kolem krku a padouši mrtví k nohám? Je geniální, nesmrtelný a jeho výstřel nikdy nemine cíl? Určitě nejste sami, pokud se vám na první dobrou vybaví něco ze zmíněného. Agent 007 z pera britského autora Iana Fleminga špionskou profesi bezesporu nesmírně zpopularizoval. Špionáž v reálném světě ale vypadá o dost jinak. Podmínkou k jejímu výkonu nejsou smoking a naleštěné polobotky. Naopak. Může se klidně nést v duchu ženských křivek a klapajících podpatků. Ačkoliv žádná špionka není tak známá jako James Bond, na světě jich není málo. Čím to je, že se o špionech mluví více než o jejich ženských kolegyních? Je to proto, že jsou muži úspěšnější? A jak probíhá ženská špionáž v reálném světě? U 91. dílu Odposlechu investigace.cz vás vítají Kamila a Lukáš.

Před 3 týdny 30:30

#90 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 5.

V předchozích dílech jsme postupně prošli Putinovy lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. V minulém díle jsme Vám představili jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Tento, pátý a poslední díl, věnujeme Uniklým datům spojeným s neveřejnou doménou LLCInvest.ru. Pátý díl série Bohatství a nepotismus Vladimíra Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O´Brien, OCCRP

31. srpen 2022 28:20

#89 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 4.

Sice jsme se nějaký čas neslyšeli, ruská invaze na Ukrajinu ale stále trvá. Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho nejbližší se ohání termínem speciální vojenská operace, což jim většina světa pochopitelně nežere, my musíme ale uznat, že něco na tom označení přeci jenom bude. “Speciální” manévr to totiž jistojistě je, jenom ne možná v tom slova smyslu, jak si Putin představuje. Ono totiž protáhnout třídenní vpád na zatím půl roku chce mimořádného strategického fištróna. Speciální vojenská operace je tedy v tomto případě jako když skočíte nazí placáka do záhonku s kaktusy. Jasně, můžete s tím machrovat před kámošema a je to bez debat něco speciálního, ale jinak je to naprostá hloupost. Proto vítejte u 4. dílu nepravidelné podcastové série nazvané Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. V rámci ní si postupně představujeme Putinovy příbuzné a přátele, které využívá nebo zneužívá ke svým pletichám. Popisujeme, jak může nevlastnit téměř nic a přesto být dost možná nejbohatší muž na planetě. A kdy jindy je vhodnější doba na další díl než přesně půl roku a jeden týden po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny? V předchozích dílech jsme postupně prošli jeho lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. Tento díl bude velmi osobní. Ne pro nás, pro Putina. Představíme vám totiž jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece.  Čtvrtý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O’Brien [https://www.occrp.org/en/aboutus/staff/james-obrien], OCCRP

21. srpen 2022 22:30

#88 Stevan Dojčinović: Neexistuje zločinecká skupina z Balkánu bez vazeb na Česko - rozhovor

V 90. letech ovládl Evropu srbský organizovaný zločin, který se i díky vládní podpoře a konexím po celém světě stal jedním z globálně nejvýznamnějších. Šéfredaktor srbského média KRIK a regionální editor nadnárodní novinářské sítě Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) Stevan Dojčinović vysvětluje, jak se balkánští mafiáni dostali k moci, proč je tak těžké předat je spravedlnosti a z čeho pramení jejich láska k Praze. Rozhovor s Pavlou Holcovou a Stevanem Dojčinovičem v podání Lukáše Nechvátala a Veroniky Divišové najdete na všech podcastových platformách.

3. srpen 2022 27:52

#87 Pandora Papers: Kyperské schéma Ivany Tykač - rozhovor

Královna realit Ivana Tykač, současná manželka jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače, vytvořila komplikované finanční schéma. Podle dokumentů Pandora Papers měly z jejích offshorů protéct směrem k jejím českým firmám v letech 2006 až 2018 stovky milionů korun. Není však zřejmé, zda šlo o reálné převody peněz, nebo tyto transakce proběhly jen na papíře. A pokud se napříč účty přelévaly reálné peníze, není jasné, odkud pocházely.

26. červenec 2022 32:28

#86 Tajemný zdroj Panama Papers po letech promluvil - rozhovor

Člověk známý jako John Doe, který stojí za únikem dat později známým jako Panama Papers, po šesti letech promluvil s Bastianem Obermayerem a Frederikem Obermaierem, kterým data předal. Přestože svoji identitu i nadále extrémně chrání, poprvé začal mluvit o tom, co ho k předání dat novinářům vedlo, jak ho zklamala německá policie i kdo by ho chtěl nechat zavraždit. Musí novináři nutně znát své zdroje? Jak se ověřují anonymní typy? A kdy jsou tajné zdroje z etického hlediska nepřípustné? Rozhovor s Pavlou Holcovou na téma anonymních a tajných zdrojů. Dostupný na všech podcastových platformách.

20. červenec 2022 42:26

#85 - Lepší než drogy a zbraně. Organizovaný zločin má nový hit, zemědělskou chemii - rozhovor

Více než šestina pesticidů, které se jako postřik dostanou na česká pole, je nelegálního původu. Jde buď o zakázané přípravky, nebo o levnější padělky oficiálních značek. Zbytky této agrochemie pak přecházejí z polí do potravin, zůstávají ale i v půdě a podzemních vodách. Spolu s Itálií, Řeckem, Španělskem a Litvou uzavírá Česko pětici nejhorších zemí EU, kde se černému trhu s těmito produkty daří nejvíce. Na neustálé zhoršování situace upozorňuje i Europol. A hnojiva? O těch už nemá policie přehled vůbec.

5. červenec 2022 52:31

#84 Debata k Pandora Papers

20.6.2022 investigace.cz [http://investigace.cz/] oslavila své 9. narozeniny. Při té příležitosti proběhla debata na téma projektu Pandora Papers. Diskutujícími byli Pavla Holcová, ředitelka investigace.cz [http://investigace.cz/], Petr Janský, odborník na daňové ráje a ekonom a Kamil Kouba, expert na potírání praní špinavých peněz. Debatu moderoval komentátor David Klimeš.

Sezóna 1Epizoda 8316. červen 2022 29:00

#83 Pandora Papers: 8 měsíců po - rozhovor

Uplynulo přes 8 měsíců od kauzy Pandora Papers, která mimo jiné odhalila utajenou offshorovou strukturu bývalého premiéra Andreje Babiše. Případem se dle našich zjištění zabývají Francie i USA, v Česku si však úřady s dokumenty podle všeho nevědí rady. Babiš se dopustil minimálně přestupku, protože offshorové schéma v Česku zatajil. A ačkoliv se blíží lhůta k jeho promlčení, jediným opravdu aktivním orgánem v této kauze je městský úřad v Černošicích, který dělá, co je v jeho silách, aby přestupek promlčen nebyl. Jeho snaha však připomíná boj s větrnými mlýny. Rozhovor s Hanou Čápovou, která dopad kauzy Pandora Papers mapovala.