Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: 1500 kamionů, dodávek, jeřábů a stavebních strojů po celém domě. Jan Lébl má modelářství v genech

Když někdo sbírá autíčka, lepí si třeba letadla, hraje s vláčky, tak vlastně nikdy nezestárne a pořád zůstává klukem, i když mu už dávno není 11 nebo 12 let. To je i případ Jana Lébla, který pravidelně ve Slatinách na Jičínsku pořádá modelářské výstavy a sběratelství i modelařinu má prostě v genech.

09:15

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Před dvěma dny 12:06

Čečetkův statek se starou pazdernou žije rodinnou atmosférou. Snoubí se tam minulost se současností

Vezmeme vás na Čečetkův statek, který v sobě skrývá neuvěřitelné kouzlo. Povídáme si se zapálenou ženou, která se nebojí vůbec ničeho, a proto s manželem před lety koupila právě tento statek ve Vysokém Mýtě. A pustili se do nikdy nekončící opravy a seznamování lidí s historickými zajímavostmi, ke kterým patří, například i sušárna lnu.

Před čtyřmi dny 10:30

Evu Hruškovou táhlo srdce jako holku od krasobruslení ke kopané. Teď trénuje malé fotbalistky

Pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijala Eva Hrušková, jedna z nejvýraznějších osobností hradeckého ženského fotbalu v jeho historii.

Před čtyřmi dny 12:04

V pevnosti Hanička v Orlických horách najdete jednu zajímavost, která úzce souvisí s pražským metrem

Vezmeme vás na místo vybudované před druhou světovou válkou na obranu proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. Dělostřelecká tvrz Hanička je naším cílem. Místo, které se stále rozvíjí a díky tomu se tam lidé rádi vracejí. Pevnostní muzeum tady vede už téměř 15 let Pavel Minář.

Před šesti dny 12:18

Zkušenosti z válečných konfliktů chce předávat dál. Snaží se obnovit na školách i brannou výchovu

Východočech Michal Koďousek pracoval 25 let pro Armádu České republiky u průzkumných zdravotnických jednotek, kde prošel různými velitelskými i štábními funkcemi, mimo jiné jako instruktor přežití. Zkušenosti má také ze zahraničních misí v Bosně, Kosovu, Iráku i Afghánistánu.

Před týdnem 11:51

Šachy mají už přes 500 let stejná pravidla. Dáma se stala nejmocnější figurou díky Isabele Kastilské

Šachy, to je královská hra. Je prý i vědecky dokázáno, že když děti šachy hrají, tak mají lepší výsledky ve škole. U této hry se samozřejmě musí myslet a to pak člověka rozvíjí. A kdo šachy skvěle umí, to je předseda Českého šachového svazu Martin Petr, který se narodil v Hradci Králové.

Před týdnem 11:11

Jako první Čech vstoupil na Antarktidu, před 90 lety se ale Václav Vojtěch nešťastně utopil v Labi

6. srpna 2022 je to přesně 90 let, co na Labi u Sadské velmi nešťastně zahynul Václav Vojtěch, náš významný polárník, rodák ze Skřivan u Nového Bydžova, první Čech, který roku 1929 vstoupil na povrch Antarktidy. Za tento čin byl také později jako první Čech vyznamenán nejvyšším americkým vyznamenáním, zlatou medailí Kongresu.

Před týdnem 10:32

Další unikáty na zámku Doudleby nad Orlicí. Zlatá medaile za první víno a světové trampské muzeum

Vydáme se do Doudleb nad Orlicí na zámek, kde se v minulých dnech natáčela letošní vánoční pohádka České televize s názvem Krakonošovo tajemství. A můžeme tedy Petru Dujkovi, majiteli zámku a potomkovi rodu pánů z Bubna a Litic, zámek jen pochválit.

Před týdnem 10:21

Lidskost k medicíně nezbytně patří. Bez ní by nebylo dobré zdravotnictví, byť technicky sebelepší

V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové po šesti letech končí ředitel Vladimír Palička, který požádal ministra zdravotnictví o uvolnění z funkce. Ve vedení největšího zdravotnického zařízení v našem kraji ale zůstane, než se ministerstvu podaří najít jeho nástupce. Prof. Palička je naším hostem v rozhlasovém studiu.

Před týdnem 11:25

Lidem chybí pokora, nebezpečí číhá na horách stále, tvrdí záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger

Zamíříme na hory, do Krkonoš, kam možná také plánujete nějaký prázdninový výlet nebo dovolenou. Našimi hosty jsou dva horští záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger z Horské služby Krkonoše, se kterými probereme jejich práci a zavzpomínáme i na to, jak se k práci záchranářů dostali.

Před 2 týdny 10:14

Judo učí rozvaze, to se hodí potom i v letadle. Říká nositel černého pásku, pilot Maxmilián Politzer

Proletíme se a představíme vám pilota, cestovatele, pedagoga a také držitele černého pásku v judo Maxmiliána Politzera z Hořic.