BUDLive 1.budějovický podcast
2. březen 2021

Poslechněte si podcast: #15 JAK TO VIDÍM ... Jan Erhart, odborník na klíšťata. K čemu jsou klíšťata? Kdy bude očkování? (moderuje Marek Kerles)

K čemu jsou vlastně klíšťata? Blíží se doba, kdy se bude bezpečně očkovat proti borelióze? Existuje nějaká jednoznačná ochrana proti klíštatům? Proč se vyplatí chodit do lesa v bílém oděvu? Jan Erhart je laboratorní technik Parazitologického ústavu při Akademii věd v Českých Budějovicích a klíšťatům se věnuje již přes dvacet let. Odpovídá za laboratorní chov klíšťat, které pak slouží k vědeckým účelům. Ale zkoumá je i v jejich přirozeném prostředí. 09:50 Je v přírodě klíšťat moc, nebo naopak málo?  20:00 Blíží se nějaký zásadní průlom v ochraně lidí proti chorobám přenášeným klíšťaty? 28:50 Která jsou nejnebezpečnější klíšťata světa?   38:30 Skáče klíště ze stromu na lidi? Je to pověra, nebo realita? 40: 20 Jak se proti klíšťatům bránit? 

46:33

BUDLive 1.budějovický podcast

Vydává: Budlive

1.budějovický podcast připravovaný redakcí čtvrtletního magazínu BUDLive. Zajímavosti, události, historie, nadčasové rozhovory. A v hlavní roli vždy Budějce! Co epizoda, to originální a zajímavé téma. Některé epizody najdete i v tištěném čtvrtletním magazínu BUDLive, další však pouze zde. Poslouchejte!!! Odebírejte!!! Sdílejte!!!

Web

17. prosinec 2022 26:31

#33 METANÁ ... „Metaná je sportem pro každého,“ říká Hynek Ira ze Včelné, který vysvětluje i rozdíl mezi metanou a curlingem a proč jsou právě Jihočeši v metané tak dobří. (moderuje Kamil Jáša)

Víte, že metaná je jedním z nejúspěšnějších malých sportů na Českobudějovicku? Hraje se především na Včelné, kde hrají dva kluby. Dlouholetý hráč Hynek Ira přijal pozvání do podcastu BUDlive, aby vysvětlil kouzlo této hry. Hraje se kotoučem nebo kamenem? K čemu slouží držáčky u hřiště? A víte, jak se stát metanářem? 

17. prosinec 2022 38:23

#32 ZNÁTE ŠAMPAŇSKÉ? „Ochutnat šampaňské přímo v regionu Champagne není vůbec složité,“ říká Ivo Stejskal, který za svým oblíbeným nápojem do Francie pravidelně cestuje.(moderuje Jan Cempírek)

Šampaňské. Perlivý, voňavý, jiskrný nápoj nejen pro slavnostní chvíle. Konec roku je tou nejlepší příležitostí, kdy si o něm popovídat. Milovníkem šampaňského je Ivo Stejskal, který v podcastu BUDlive popíše nejen proces, kterým vyhlášený nápoj vzniká, ale provede nás i regionem, jehož jméno dalo tomuto vínu název. A rovněž řekne, jak se v kraji Champagne pohybovat a co při návštěvě určitě spatřit a ochutnat. 

15. říjen 2022 25:21

#31 OBNOVENÝ FILMOVÝ KLUB ... „ Jsme zde pro diváka, který má rád dobrý obraz, kvalitní zvuk a přeje si film zažít i s komentářem a možností následné debaty,“ říká Martin Zeman, programový šéf Filmového klubu Biografu Kotva. (moderuje Jan Cempírek)

Máte rádi film? Dnešní epizoda s Martinem Zemanem z týmu kolem Biografu Kotva je o znovuzrození legendárního českobudějovického Filmového klubu. Co se skrývá pod pojmem popularizátor filmu? Jak budou probíhat filmová představení v Kotvě? Jak se stane divák členem klubu? A proč je dobré občas diváka „naštvat“? V dnešní filmové epizodě podcastu BUDlive nejen o těchto otázkách.

Sezóna 3012. září 2022 33:20

#30 O e-shopech s Davidem Křiváčkem. „Kdo chce spustit eshop, měl by znát nejen konkurenci, ale i reálný stav své firmy. Často se tak neděje,“ říká David z firmy Lewest, která se specializuje na online marketing a provoz eshopů. (moderuje Jan Cempírek)

Uvažujete o spuštění e-shopu? Dnešní epizoda s Davidem Křiváčkem z českobudějovické digitální agentury Lewest vám prozradí, které tři základní kroky vás čekají. A rovněž, které tři prodejní kanály budou pro úspěch vašeho e-shopu nepostradatelné. O e-shopech se ale budeme bavit ze všech stran. Jak se dá měřit výkonost e-shopu? Existuje parametr, který určí, zda je e-shop výkonný, nebo zda je spíše žroutem peněz? A jsou obory, které jsou pro e-shop nevhodné? 

Sezóna 29Epizoda 2910. srpen 2022 39:46

#29 BYZNYS... "Jak se stane restaurace vyhlášenou? Svou obsluhou. Číšníky. Ne kuchyní. Ta má být samozřejmostí a je v druhém plánu," říká Vladimír Tůma, kuchař, gastroprofesionál a ředitel Gastrofestu. (moderuje Jan Cempírek)

Kuchař Vladimír Tůma kraluje nejen v kuchyni, je ale rovněž duchovním otcem festivalu Gastrofest, majitelem cateringové agentury a neúnavným bojovníkem za profesionalizaci číšnické profese. V podcastu BUDlive říká, že v dětství chtěl být malířem – krajinářem. „Ale rodiče mě dali na hotelovku, kam jsem nechtěl. Vůbec! Jenže první hodinu na hotelovce k nám promluvil starý mistr Bártra. A ten mě pro gastronomii nadchnul.“  Proč vzpomíná jako na zásadní moment své kariéry práci v Berlíně?  Proč je háklivý na termín „moderní gastronomie“?  Co znamená výukový program „Jak se dělá gastronomie“?  Točí se pivo nebo čepuje?  Jak se vygumoval rozdíl mezi lahvovým a točeným pivem?  Zaplatil by se v dnešní době majitelům restaurace vrchní číšník?  Jaké budějovické restaurace by doporučil k návštěvě? To a mnoho dalšího si poslechnete v podcastu o gastronomii s Vladimírem Tůmou. 

Epizoda 2811. červenec 2022 33:21

#28 BYZNYS... "Jsme autorizovaným centrem opravy karosérií aut po škodách od krup. Postupujeme metodou bez poškození laku," říká František Fišer, ředitel CB AUTO (moderuje Jan Cempírek)

Budou i letos v létě hrozit karosériím aut kroupy a kdo je opraví?  Čemu se v autobranži přezdívá "sen českých chalupářů"? Jak se změnily požadavky Jihočechů na auta za poslední léta?  V rozhovoru s Františkem Fišerem, ředitelem autodealerství CB AUTO si povídáme o 30 letech prodeje aut na jihočeském trhu, ale také o pojišťovnách, nárocích na servisní techniky a o trendech, které mění trh automobilů k nepoznání.

Epizoda 2618. únor 2022 36:14

#27 JAK TO VIDÍM... "Budějovice jsou pro turisty zámkem naležato," říká Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. (moderuje Jan Cempírek)

Jihočeský region mají návštěvníci spojený nejen s rybníky a vánočním kaprem, ale nejvíce s dovolenou, přírodou, sluncem, historickými městy a teď v zimě třeba i s prima běžkováním. Dalo by se říct, že cestovní ruch tady jen kvete. Jestli tomu tak ale opravdu je, nebo není, to ví Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. 

3. únor 2022 34:37

#25 JAK TO VIDÍM... "Budějovice jako Evropské město kultury? Když bude výrazný lídr, vidím šanci padesát na padesát," říká Eliška Štěpánová, pořadatelka kulturních akcí, se kterou si povídáme nejen o kultuře (moderuje Jan Cempírek)

Eliška Štěpánová je dáma, která má nejen skvělý přehled o kulturním dění v budějovickém kotlíku, ale sama stojí i za mnoha akcemi ve městě. Založila, a do loňského roku provozovala, vyhlášenou literární kavárnu Měsíc ve dne. Přivedla do Budějovic úspěšný projekt Pecha Kucha Night, který představuje zajímavé lidi formou show s dvaceti obrázky. Její rukopis bychom našli i u festivalu Literatura žije! A navíc nelétá na bohémském obláčku, ale stojí nohama pevně na zemi, protože zná i organizační úskalí pořádání akcí. Ví, jak se dělají rozpočty, či jak nastavit dobrý program. Proto zákonitě přijde řeč i na kandidaturu Českých Budějovic, které chtějí být Evropským městem kutury 2028. 

3. únor 2022 25:41

#26 BYZNYS ... Jak zorganizovat svatební den. "Nad padesát lidí to bez koordonátora nemusí dopadnout na jedničku," říká Grigorij Orljanski, specialista na organizaci svateb (moderuje Jan Cempírek)

Povídání o svatbách a na co dát při svatebním dni největší pozor. Grigorij Orjanski, moderátor, DJ, majitel Gizzy Music Agency toho ví jako specialista na organizování svateb opravdu hodně. Bude letošní rok rekordní, co se týká počtu svateb v jižních Čechách? Jaké jsou poslední svatební trendy? Která písnička dostane svatebčany spolehlivě do varu? A jaký typ skladby chtějí svatebčané nejčastěji pro sólo nevěsty s ženichem? Dozvíte se v podcastu BUDLive 

30. prosinec 2021 33:21

#24 JAK TO VIDÍM ... Mít dílnu a dělat si tam věci "jen tak", to dnes lidem hodně chybí, říká Šárka Šnedorferová o svém ateliéru (moderuje Jan Cempírek)

Jak se zhmotnil sen Šárky Šnedorferové o vlastním ateliéru a dílně, kde by se scházeli lidé a tvořili rukama keramiku pro radost? Proč ji zaujalo restaurování starého nábytku? Má nějaký návod, jak být i nízkonákladově tvůrčí? Kde se opatřuje keramická hlína a jak vypálit své dílko? Nová epizoda podcastu BUDLive, tentokrát o tvoření, restaurování a potřebě relaxace u ruční práce.