- Podcasty
- BUDLive 1.budějovický podcast

Poslechněte si podcast: #14 BYZNYS ... Jan Stejskal, majitel realitní kanceláře RK Stejskal a muzikant (moderuje Jan Cempírek)
Do studia BUDLive přišel Jan Stejskal, majitel jedné z největších jihočeských realitních kanceláří. Jaký je jeho pohled na aktuální situaci na realitním trhu? Mají v době internetu realitní kanceláře ještě smysl? Proč by se mu mohlo říkat realiťák s kytarou? Čemu říká „půlroční realitní svatba“? A která místa v Českých Budějovicích vidí jako budoucí top lokality k bydlení či investici? 10:00 Když chci prodat nemovitost, mám využít pouze jedné realitky, nebo služeb více makléřů a tím zvýšit šanci na rychlý prodej? 18:00 Kolik let může kupující reklamovat vady na získané nemovitosti? 20:00 Jak vidí Jan Stejkal aktuální budějovický realitní trh? 27:30 Co by změnil ve své kariéře, kdyby opět stál na začátku a měl přitom již současné zkušenosti?
BUDLive 1.budějovický podcast
1.budějovický podcast připravovaný redakcí čtvrtletního magazínu BUDLive. Zajímavosti, události, historie, nadčasové rozhovory. A v hlavní roli vždy Budějce! Co epizoda, to originální a zajímavé téma. Některé epizody najdete i v tištěném čtvrtletním magazínu BUDLive, další však pouze zde. Poslouchejte!!! Odebírejte!!! Sdílejte!!!
"Výhra v gastronomické soutěži je týmovou záležitostí," popisuje sedmnáctiletý gymnazista Jan Bauer své prvenství mezi kuchaři (moderuje Jan Cempírek) #41 JAK TO VIDÍM ...
Není vůbec obvyklé, aby student úspěšně navštěvoval zároveň dvě střední školy. Sedmnáctiletý Jan Bauer to zvládně. Studuje jednak na osmiletém gymnáziu Jírovcova a zároveň je v závěrečném ročníku oboru kuchař. K tomu se naplno věnuje svému velkému koníčku - sestrojování raket. - jak fungují kuchařské soutěže? - otevře mu vítězství v národním kole prestižní kuchařské soutěže Bocuse d´Or cestu mezi kuchařskou elitu? - proč ještě neví, kterému oboru se po studiu věnovat? - jak souvisí kreativní kuchařina se studiem na gymnáziu a sestrojování kosmických raket? - dá se raketou z 3D tiskárny sestřelit paraglidista?
Lesní školky mají denní program podle meteorologů, říká Petr Pokorný ze spolku Doma v lese (moderuje Marek Kerles) #40 JAK TO VIDÍM ...
Možná jste viděli malé děti, jak nastupují každé ráno na Jižní zastávce na vlak. A když ne, tak jste ale nejspíš aspoň slyšeli o lesní školce ve Třísově, kam tito předškoláci jezdí. O koncepci tzv. lesních školek si povídáme s Petrem Novotným, který je spoluzakladatelem spolku Doma v lese. Spolek na Českobudějovicku provozuje tři lesní školky a jednu školu základní. - proč a kde vůbec vznikly lesní školky? - zájem rodičů o tento typ školek a škol rok od roku roste, čím to je? - jsou děti z lesních školek zdravější? - není to luxusní služba jen pro "zpovykané" rodiče - manažery a rodiče - podnikatele? - jaké jsou předsudky, které lesní školky na začátku provází?
Budějovice jako výrazný tepelný ostrov. Rozhovor o rozpálených městech i chybějící legislativě s Václavou Flieglovou, odbornicá na městskou zeleň (moderuje Jan Cempírek) #39
Slunečné paprsky dokáží město uprostřed léta pěkně roztopit. Přehřáté město pak v okolní krajině vytváří tzv. tepelný ostrov. Co přesně tento termín znamená? To je téma k rozhovoru s Václavou Flieglovou, odbornicí na stromy a městskou zeleň. - Tepelný tok: je pouze na vůli investora, zda se přikloní k ekonomice, nebo k pohledu zdraví ve městě? - Jak vypadá ochrana stromů při stavební činnosti? - Kam se obrátit, když vidíme ohroženou městskou zeleň? - Co může každý pro zachování městské zeleně udělat?
Zkušenost z letního kina může být dobrá, špatná, ale vždy intenzivní, říká Milan Pleva, šéf party provozují letní kino Háječek. (moderuje Jan Cempírek) #38 JAK TO VIDÍM ...
Skvělé letní kino Háječek. O něm, ale i o filmařině či penězích přišel do studia BUDlive pohovořit host Milan Pleva, šéf party budějcké letňáku. - Jaké pocity měl náš host, když poprvé vročil do areálu letního kina? - Co je charakteristické pro atmosféru letňáku? - Může být provoz podobného kina ekonomicky výdělečný? - Jaké změny připravil tým pro sezónu 2023?
České Budějovice čeká revoluční změna v systému centrálního vytápění, říká Václav Král, předseda představensta Teplárny ČB (moderuje Marek Kerles) #37 BYZNYS
Teplo se bude získávat ze tří zdrojů. "V budoucnu by měla většina obyvatel města získávat teplo dodávkami z jaderné elektrárny Temelín, energetickým využíváním odpadu (ZEVO) a spalováním štěpky," říká Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice. V rozhovoru také vyvrací některé spekulace o množství dopadu, vyprodukovaném v Jižních Čechách. Ale dojde i na další otázky: - jak se chystané změny projeví na cenách tepla? - bude teplárna garantovat cenu za energii pro spotřebitele? - co by se stalo, pokud by teplárně "vypadl" chystaný horkovod z temelínské elektrárny? - jak bude zajištěn dostatek štěpky na mnoho let dopředu? - dají se recyklovat kartony na vajíčka?
Práce Společnosti pro ranou péči má přesah. Pomáháme dětem, ale i jejich rodinám, říkají Jana Tušlová a Kateřina Kubečková, zástupkyně Společnosti pro ranou péči v ČB. (moderuje Václav Votruba) #36 JAK TO VIDÍM ...
Společnost pro ranou péči. Jaké je její poslání? „Poskytujeme podporu a pomoc rodinám dětí s ohroženým vývojem nebo s postižením, aby svůj život zvládaly lépe,“ říkají ředitelka pobočky a metodička Jana Tušlová s poradkyní rané péče Kateřinou Kubečkovou. „Práci je třeba dělat v prvé řadě srdcem,“ dodávají. Co konkrétního si pod podporou rodinám můžeme představit? Jaké jsou cíle společnosti? Kdo se může o podporu společnosti přihlásit? Jak vypadá typický den v „terénu“? Jak náročná je to vlastně práce? A kdo může Společnosti pro ranou péči pomoci a jak lze podpořit její činnost?
Budějovicím chybí městský architekt - vizionář, který se dokáže vzepřít zájmům developerů a zájmových skupin, říká Jaromír Kročák, architekt a pedagog (moderuje Jan Cempírek) #35 Byznys ...
S českobudějovickým architektem Jaromírem Kročákem hovoříme o Českých Budějovicích. Proč se zde zastaví tolik projektů nedokončených? Jak to, že okresní města v kraji mají svého městského architekta, ale budějovický magistrát se obsazení této funkce brání? Jací jsou současní studenti architektury, a prosadí se i protekční „týpci“ s nabubřelým egem.? O tom, a ještě o řadě jiných témat si dnes povíme v další epizodě podcastu BUDlive. A to není zdaleka vše! Jako dárek pro věrné posluchače je závěr podcastu věnovaný netradičně hudbě – poslechněte si autorský bigbítek Láska je pršiplášť v podání pop-rockové kapely Namoment, ve které je Jaromír Kročák již léta zpívá a hraje na doprovodnou kapelu
U Huberta jsem nebyla, to není výtah k moci, říká Dagmar Parmová Škodová, primátorka Českých Budějovic (moderuje Marek Kerles) #34 JAK TO VIDÍM ...
Sto dní uplynulo od komunálních voleb a sto dní v čele Českých Budějovic je primátorka Dagmar Parmová Škodová. Doba hájení skončila a důvod k rozhovoru je tedy nasnadě. Jaké jsou budějovické kořeny primátorky? Co říká názorům, že je prodlouženou rukou hejtmana Michala Kuby? Pije raději Samson, nebo Budvar? Jezdí po městě autem, nebo na kole? Jak chce řešit budějovickou dopravu, která patří celostátně k těm nejhůře hodnoceným? Jak zbavit město „zapeklitého problému“, že se zde nedokončují rozjeté projekty? Které konkrétní cíle chce splnit během svého funkčního období? A co znamená v její mluvě – „zazvěření Budějovic"? První rozhovor s českobudějovickou primátorkou v podcastu BUDlive čeká na váš poslech :-) .
#33 METANÁ ... „Metaná je sportem pro každého,“ říká Hynek Ira ze Včelné, který vysvětluje i rozdíl mezi metanou a curlingem a proč jsou právě Jihočeši v metané tak dobří. (moderuje Kamil Jáša)
Víte, že metaná je jedním z nejúspěšnějších malých sportů na Českobudějovicku? Hraje se především na Včelné, kde hrají dva kluby. Dlouholetý hráč Hynek Ira přijal pozvání do podcastu BUDlive, aby vysvětlil kouzlo této hry. Hraje se kotoučem nebo kamenem? K čemu slouží držáčky u hřiště? A víte, jak se stát metanářem?
#32 ZNÁTE ŠAMPAŇSKÉ? „Ochutnat šampaňské přímo v regionu Champagne není vůbec složité,“ říká Ivo Stejskal, který za svým oblíbeným nápojem do Francie pravidelně cestuje.(moderuje Jan Cempírek)
Šampaňské. Perlivý, voňavý, jiskrný nápoj nejen pro slavnostní chvíle. Konec roku je tou nejlepší příležitostí, kdy si o něm popovídat. Milovníkem šampaňského je Ivo Stejskal, který v podcastu BUDlive popíše nejen proces, kterým vyhlášený nápoj vzniká, ale provede nás i regionem, jehož jméno dalo tomuto vínu název. A rovněž řekne, jak se v kraji Champagne pohybovat a co při návštěvě určitě spatřit a ochutnat.