- Podcasty
- Junior Guru podcast

Poslechněte si podcast: #12 Veronika Gabrielová (Aimful) o efektivním kariérním růstu
Do prvního dílu v novém roce si Pája pozvala Verču Gabrielovou. Ačkoliv IT na škole nikdy nestudovala, má dnes za sebou už sedmiletou kariéru vývojářky. Jak se dostala k první práci v oboru? Jak by radila zpracovávat zpětnou vazbu? Jak na zákeřný impostor syndrom? Proč je dobré chodit na pohovory, i když práci zrovna nehledáte? Co by udělala jinak při vyjednávání o mzdě?
Junior Guru podcast
Jsme tu pro všechny juniory v IT! Jak začít s programováním? Jak najít práci v IT? Přinášíme odpovědi, inspiraci, motivaci.
#11 Lukáš Konarovský (Fakturoid) o podnikání, třeba i v IT
V tomto díle si Pája povídá s Lukášem Konarovským, podnikatelem a spoluzakladatelem firmy Fakturoid. Jak se Lukáš dostal k IT a k podnikání? Co je podle něj na podnikání nejtěžší? Co naopak možná vnímáme jako větší problém, než ve skutečnosti je? Pokud přemýšlíš nad podnikáním (třeba zrovna v IT) je tento díl přesně pro tebe!
#10 Klára Šťouračová (Productboard) o úspěšném startu kariéry v IT
V desátém díle si můžeš poslechnout Kláru Šťouračovou, která se už 7 let pohybuje na různých HR a People pozicích v technologických firmách. Kromě toho spoluzaložila makeITtoday, úspěšné kurzy programovaní pro děti. Jakých si za svoji kariéru všimla trendů v IT odvětví? Jak podle ní správně nastartovat kariéru? A proč si myslí, že je důležité děti vést k počítačové gramotnosti?
#9 Markéta Lourenco (Mews) o cestě od lingvistiky k datové analýze
Do devátého dílu si Pája pozvala Markétu Lourenco, původně vystudovanou lingvistku a v současnosti datovou analytičku ve firmě Mews. Vypráví o tom, co ji přimělo vyzkoušet svět IT, jak hladce se jí podařilo získat první datovou pozici a co její práce obnáší.
#8 Michal Matuška (SUPERKODERS) o leadershipu a juniorech
Osmý díl podcastu patří Michalu Matuškovi, frontend developerovi a spoluzakladateli firmy SUPERKODERS. S Pájou si povídá o tom, jak se on sám dostal k programování, co by poradil někomu, kdo začíná dnes, nebo o tom, co hledá na pohovorech u juniorů.
#7 Mia Bajić (Seznam) o cestě z Bosny do českého Seznamu
V sedmém díle podcastu si Pája povídá s Miou Bajić, Python developerkou v Seznamu. Mia prozradí, jak se vůbec dostala z Bosny do České republiky a jakou cestu zvolila, aby získala práci v IT. Poslechni si, co říká na studium programování na vysoké škole a co jí pomohlo v její kariéře.
#6 Markéta Willis (Applifting) o její cestě k IT a učení (se) programování
Do šestého dílu si Pája pozvala Markétu Willis. Ačkoliv Markéta vystudovala pedagogickou fakultu, teď se živí jako frontend developerka ve společnosti Applifting. Kromě toho ještě stíhá lektorovat pro Czechitas. Dozvíš se, jaká byla její cesta k programování a uslyšíš i o jejích zkušenostech z lektorování.
#5 Petr Přibil (Tatanka) o změně kariéry od lesníka až k Python developerovi
V pátém díle se s Pájou podělil o svoji zkušenost Petr Přibil alias Tatanka. Pracuje čerstvě jako juniorní Python vývojář, přitom ještě nedávno byl obchodník a předtím dělal v lesnictví. Co mu na začátku nejvíce pomohlo a co by udělal jinak? Co by poradil těm, kdo chtějí odejít z rozjeté kariéry na juniorní místo v IT?
#4 Tereza Vaňková (Deepnote) o její cestě k programování a komunitě ReactGirls
Ve čtvrtém díle si Pája povídá s Terkou Vaňkovou, software developerkou ve startupu Deepnote a zakladatelkou české komunity ReactGirls. Dozvíš se, jaké byly pro Terku začátky v IT, jakými kurzy prošla a jak získala nejen první práci jako software developerka. Dostane se také na české IT komunity a povídání o ReactGirls.
#3 Filip Kirschner (Applifting) o firemním přístupu k juniorům a nejen tom
Ve třetím díle si poslechneš Filipa Kirschnera, spoluzakladatele firmy Applifting. Pája si s ním povídá o jejich firemní kultuře a přístupu k juniorním developerům, ale ptá se ho i na to, jaký programovací jazyk by si vybral, kdyby se znovu učil programovat, nebo co by poradil těm, kteří se chtějí z nuly dostat na první placenou IT pozici.