• Podcasty
  • Filmové premiéry Pavla Sladkého
Filmové premiéry Pavla Sladkého
5. květen 2022

Poslechněte si podcast: 107 matek: Příběh cenzorky a vězeňkyň natočený v ženské věznici na Ukrajině

Do českých kin vstupuje 6 nových snímků, mezi nimi česká romantická komedie Láska hory přenáší nebo komiksová sci-fi Dr. Strange v mnohovesmíru šílenství. Premiérou týdne je ale podle Pavla Sladkého snímek 107 matek. Film slovenského režiséra Petera Kerekese se pohybuje na pomezí hraného a dokumentárního snímku. Vznikl v ukrajinské ženské věznici a reálné vězeňkyně v něm taky hrají. Proč byste si ho neměli nechat ujít ať už v kině, nebo online na DAFilms.cz?

03:37

Filmové premiéry Pavla Sladkého

Vydává: Český rozhlas

Filmový kritik Radiožurnálu představuje nejnovější snímky, které vstupují do českých kin.

Web

Před třemi dny 03:42

Muž jménem Otto: Tom Hanks se v netypické roli vydal cestou Jacka Nicholsona

Do českých kin přichází morous Tom Hanks – titulní postava filmu Muž jménem Otto natočený podle švédské knihy Muž jménem Ove. Otto představuje staršího muže, který má všechno krásné za sebou, a rozhodne se spáchat sebevraždu. Plány mu ale zhatí noví sousedé – hispánská rodina s dvěma malými dětmi. „Je to sentimentální a v něčem předvídatelný film, nedá se mu ale upřít to, že je vtipný,“ hodnotí Pavel Sladký.

Před týdnem 02:51

Víly z Inisherinu: Kandidát na Oscara je komorní drama s černým humorem a usekanými prsty

Konec jednoho přátelství ze dne na den. To je výchozí situace filmu Víly z Inisherinu od režiséra Martina McDonagha. Černá komedie z irského ostrova, čerstvě oceněná devíti nominacemi na Oscara, vstupuje do českých kin. „Film kombinuje černý humor a komorní drama s alegorickými, velmi zajímavými prvky, jako je třeba uřezávání prstů na rukou,“ doplňuje Pavel Sladký.

29. prosinec 2022 03:18

Lékořicová pizza: slunná, pozitivní love story. Na premiéru mohou přijít čeští diváci do kina Aero

Film Lékořicová pizza amerického režiséra Paula Thomase Andersona vznikl už v roce 2021. Anderson za něj získal 3 nominace na Oscara. „Česká premiéra byla v plánu, ale byla postupně odkládána, až k ní vůbec nedošlo. Kino Aero na Silvestra splatí tento dluh české kinodistribuce. Je to love story, která se částečně týká různých osobních hollywoodských peripetií. Pro ty, kteří nemůžou na Silvestra do kina Aero dorazit, je tento film k vidění také na HBO,“ dodává Pavel Sladký.

30. červen 2022 03:35

Film De humani corporis fabrica bude nejspíš vyhánět diváky ze sálu, myslí si Pavel Sladký

V pátek 1. července začíná 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jedním z tipů Pavla Sladkého je Trojúhelník smutku. „Je to film, kde se hodně zvrací, cituje se Marx i Ronald Reagan, kde se milenci u večeře hádají o to, kdo zaplatí účet a kde chvíli mají navrch bohatí a chvíli chudí,“ popisuje. Jaký film nejspíš rozdělí publikum? „Pravděpodobně De humanis corporis fabrica,“ uvažuje. Poslechněte si jeho filmové tipy.

23. červen 2022 03:14

Životopisný film Elvis: příběh křehkého člověka uprostřed kol šoubyznysu, které sám pomáhá roztáčet

Pavel Sladký zve na filmové premiéry tohoto týdne. Film Elvis staví na hereckých výkonech Austina Butlera v titulní roli a Toma Hankse coby jeho manažera. Česká novinka Prezidentka s Ondřejem Vetchým a Annou Geislerovou navzdory názvu nepřináší nic politického. „Je to pseudoromantická komedie o muži a ženě ve vysoké funkci,“ komentuje Sladký. „A černá komedie Párty Hárder: Summer Massacre o třech klucích na Mácháči se neurvalým způsobem snaží oslovit mladé publikum,“ shrnuje.

17. červen 2022 04:05

Kdyby radši hořelo: Kritický a satirický obraz malosti a manipulování s informacemi

Celovečerní debut absolventa Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo měl světovou premiéru v zimě na festivalu Berlinale. Teď ho začínají promítat česká kina. V hlavních rolích se představí například Michal Isteník, Miroslav Krobot a Anna Polívková. „Film se snaží s určitou mírou vztahu k lokálnímu prostředí a ke svým trochu pivním hrdinům pojmenovat neuhýbavě rasismus na české vesnici, určitou omezenost, zajeté stereotypy a podobné záležitosti,“ popisuje Pavel Sladký.

10. červen 2022 03:10

Jurský svět: Nadvláda se vrací ke známým hrdinům pod ekologickou taktovkou

Film Stevena Spielberga Jurský park zahýbal v 90. letech popkulturou jako málokteré dílo. Na jeho příběh, hrdiny a přitažlivost dinosaurů navázal v posledních deseti letech dvěma snímky Colin Trevorrow. Druhý z filmů s názvem Jurský Svět: Nadvláda měl premiéru 9. 6.

19. květen 2022 02:57

Čajkovského žena: Film o nenaplněné lásce produkovala společnost Romana Abramoviče

V Cannes na jihu Francie pokračuje 70. ročník mezinárodního filmového festivalu. Letos se koná kvůli válce na Ukrajině až na výjimky bez účasti ruských filmařů. Pravidlu se vymyká třeba snímek Čajkovského žena ruského režiséra Kirilla Serebrennikova, kterého v minulosti pronásledoval Putinův režim. Film vypráví příběh manželky slavného skladatele, která svého muže velice milovala a trpěla tím, že dává přednost mužům.

13. květen 2022 03:05

Anifilm 2022: Kde je Anna Franková, Belle a další novinky ze světa animovaného filmu

Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci a filmový publicista Radiožurnálu Pavel Sladký na něm nemůže chybět. Ve svých diváckých tipech vyvrací zažitý stereotyp, že animované filmy jsou určené hlavně dětským divákům. „Snímků s politickými tématy je tady zastoupeno víc než dost. Třeba snímek Utéct, třikrát nominovaný na Oscara, vypráví o uprchlictví a queer tématech,“ uvádí příklad. Co ho zaujalo na filmech Kde je Anna Franková nebo Belle?