ODPOSLECH | investigace.cz
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: #101 Kšefty se smetím - rozhovor

Německé firmy dovážejí do Česka nelegální odpad a vydělávají na tom miliony. Nahrává jim k tomu nedostatečná kontrola i mírné tresty v případě porušení českých zákonů. Výdaje za ekologickou likvidaci takového odpadu pak zaplatí buď čeští daňoví poplatníci, nebo lidé, kteří se domnívají, že kupují normální zeminu. O jak velký problém v Česku jde? Co je záhadný GEM 5000, který jedni vydávají za běžný zásypový materiál, zatímco ve skutečnosti jde spíše o barvitou přehlídku různých druhů smetí? A kde jsou mezery v systému kontroly dováženého odpadu, kvůli nimž se problém s nelegálním odpadem jen těžko řeší? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz].

41:59

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Před pěti dny 55:15

Slovensko je hra s nulovým součtem, říká slovenský novinář

Ficův kabinet vládne již s důvěrou parlamentu a všechny jeho kroky nasvědčují tomu, že pokračuje v přebírání moci na Slovensku závratným tempem. Zároveň se příliš nezajímá o to, zda jedná v souladu se zákonem či ne. Myslí si to slovenský novinář a politický komentátor Arpád Soltész, s nímž jsme první měsíc nové vlády probírali v našem podcastu. Mimo politická témata posluchačům nabízíme i základní přehled o tom, jak dnes vypadá slovenská mediální krajina a proč se renomovaný novinář rozhodl opustit svou rodnou zemi. S novinářem a politickým komentátorem Arpádem Soltészem si povídal redaktor a datový analytik investigace.cz Josef Šlerka.

Před týdnem 25:57

Apetit vlád podívat se do soukromí novinářů roste

Software Pegasus dokáže otevřít váš mobilní telefon a nejenom si přečíst zprávy, ale také nahrávat vaše hovory nebo dokonce zapnout vám mikrofon v kapse. Nástroj na odhalení závažné trestné činnosti – nebo hračka v rukou jednotlivců sledujících své politické cíle?  V Projektu Pegasus jsme přede dvěma lety informovali o některých skandálních zneužitích této kybernetické zbraně z Izraele. Zatímco Bidenova administrativa v USA zakázala používání softwaru, evropské vlády se k takovému kroku neodhodlaly a debata o evropské regulaci stále probíhá. Ve dnech, kdy evropská komise finalizuje přípravy Zákona o svobodě médií si s redaktorkami Hanou Čápovou a Kristinou Vejnbender povídal Petr Gojda o tom, jak bude zákon vypadat i o tom, proč je důležité chránit soukromí novinářů. Více o špionážním softwaru Pegasus se dočtete na webu investigace.cz. [https://www.investigace.cz/tag/spyware-pegasus/]

Před 2 týdny 18:29

Cyprus Confidential: Kypr kryl finance ruských oligarchů navzdory sankcím

Uniklé dokumenty z několika kyperských právnických a konzultačních firem ukazují, jak tento evropský ostrov napomáhal ruským oligarchům v ukrývání jmění a obcházení evropských sankcí i po počátku ruské agrese vůči Ukrajině. Nadnárodní novinářský projekt ICIJ a Paper Trail Media nazvaný Cyprus Confidential odhaluje tajné převody majetků Romana Abramoviče nebo jeho bývalých byznys partnerů Alexandra Abramova a Alexandra Frolova, ale i tajné dohody syrské ropné společnosti o nákupu materiálu z USA nebo financování německého novináře šířícího proputinovský pohled na svět. Z České republiky na projektu Cyprus Confidential spolupracovala exkluzivně investigace.cz.  Proč má Kypr pověst pochybného finančního centra? Co jsou offshorové firmy? Proč si je lidé zakládají? A je to trestné? Čím jsou zajímavé úniky dat z daňových rájů?    S redaktorkami investigace.cz Zuzanou Šotovou a Kamilou Plzákovou si o tom v další epizodě podcastu Odposlech investigace.cz povídal Jiří Slavičínský. Více informací o kauze Cyprus Confidential si můžete přečíst na webu investigace.cz. [https://www.investigace.cz/tag/cyprus-confidential/]

Před 3 týdny 27:50

NarcoFiles: Nový kriminální řád. Proč máme v Evropě tak kvalitní kokain?

Stejně jako v celé Evropě, i v Česku přibývá množství velmi kvalitního kokainu. Kromě tradičních evropských mafií ho do Evropy nově vozí mexické kartely. Tyto skupiny na dopravě kokainu do Evropy začaly spolupracovat a drogu sem teď vozí po tunách. A nic pro ně není nemožné. Spolupracují dokonce i s hackery, kteří se umí nabourat do IT systémů přístavů a zajistit tak pro černý náklad hladké odbavení. Na základě nových zjištění z projektu NarcoFiles přináší investigace.cz [http://investigace.cz/] rozhovor s Pavlou Holcovou o aktuálních trendech výroby, importu a distribuce tvrdých drog v Evropě. S šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou si povídal redaktor Petr Gojda.

1. listopad 2023 17:39

Byznys s falešnými doklady o ubytování tu kvete. Bydlení naoko jsem kdysi měla i já, říká reportérka investigace.cz

Představte si, že uzavřete roční nájemní smlouvu, aniž byste viděli byt, který si chcete pronajmout, nebo se přímo setkali s jeho majitelem. Právě takový postup Ministerstvo vnitra požaduje po cizincích, kteří přijedou do Česka. Potvrzení o zajištěném ubytování je nutnou podmínkou k tomu, aby mohl v Česku člověk podat žádost o vízum. Místo, na němž se cizinec chystá bydlet následující rok, musí ministerstvu vnitra nahlásit dokonce ještě před příjezdem do Česka. A v případě, že se tento člověk přestěhuje na novou adresu, má tři dny na to, aby tuto informaci osobně nahlásil Cizinecké policii. Takto vzniklý problém s pronájmem bytu v Česku pomáhají cizincům řešit takzvaní obchodníci s adresami. Ti za pár tisíc korun ročně vystaví žadateli o vízum dokument, který potvrzuje, že má dotyčný kde bydlet. Jenže ve skutečnosti tento cizinec kde bydlet nemá. Podobnou službu se rozhodla skoro před dvaceti lety využít i naše reportérka Kristina Vejnbender, pocházející z Kazachstánu. Právě ona se tématu obchodu s adresami podrobně věnuje. O obchodování s doklady o ubytování si s redaktorkou investigace.cz [https://www.investigace.cz] Kristinou Vejnbender povídal redaktor Jiří Slavičínský.

25. říjen 2023 35:17

Na Slovensku se vrací devadesátky na steroidech, říká slovenský novinář

Robert Fico sestavil vládu a my jsme se proto opět sešli s Arpádem Soltészem, abychom se na nový kabinet blíže podívali a přiblížili některé politiky. Při povídání jsme probrali i to, proč na Slovensku koluje vtip, že první gratulace ke zvolení Roberta Kaliňáka přišla z Vietnamu. Také se dozvíte, proč je podle Soltésze v nové vládě nakonec nejzajímavější jméno Juraje Blanára ve funkci ministra zahraniční. „Zdá se, že Slovensko se blíží k návratu do devadesátých let, ale tentokrát na steroidech,” říká zpovídaný novinář. Protože v České republice víme o této divoké době nezákonností na Slovensku době na Slovensku poměrně stále málo, probrali jsme i toto téma. Rozhovor s novinářem Arpádem Soltészem. Dostupný na všech podcastových platformách.

18. říjen 2023 25:38

Šťovíček rozprodává majetek Autoklubu. Přesto rostou dluhy

Bratři Šťovíčkovi mají napojení na vlivné politiky a jejich jméno se často zmiňovalo i v souvislosti s lidmi, kteří podváděli restituenty. Petr jako šéf Státního pozemkového úřadu pomáhal rodině exministra zemědělství Miroslava Tomana získat pozemky pod obchvatem Prahy. Ty pak stát draze nakupoval zpět. Petr se také se dobře znal s pražským lobbistou Ivo Rittigem a účastnil se třeba jeho oslavy narozenin s tím, že „pozvání od pana Rittiga se neodmítá“. Jan Šťovíček zase pomáhal v choulostivých situacích celé řadě politiků z ODS i ČSSD, včetně Marka Dalíka, Michala Haška nebo Jana Hamáčka. Mirku Topolánkovi podobně napomohl vyhnout se placení daně. Jaká je šíře podnikatelských aktivit bratrů Šťovíčkových? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz [http://investigace.cz/] Hanou Čápovou. Dostupný na všech podcastových platformách.

15. říjen 2023 20:24

Šéfka ruského exilového média Meduza o útoku spywarem Pegasus: Dnes napadli mě, zítra napíchnou vás

Galina Timčenko pracuje jako ředitelka největšího ruského opozičního média v exilu Meduza. Její telefon byl 10. února 2023 infikován špionážním softwarem Pegasus. Tento izraelský spyware je klasifikován jako zbraň. Přístup k němu údajně mají mít pouze vlády zemí, jež neporušují lidská práva. V okamžiku, kdy se útok odehrál, byla Galina Timčenko v Německu. Dlouhodobě však kvůli přístupu ruské vlády k nezávislým novinářům žije v lotyšském exilu. O tom, že její telefon byl napaden, se Galina dozvěděla až o půl roku později, a to jen díky tomu, že jí společnost Apple poslala upozornění týkající se útoku „nevládních hackerů“. Stejnou zprávu letos obdržela i celá řada dalších ruských novinářů v Evropě. S Galinou Timčenko si redaktorka investigace.cz [http://investigace.cz/] Kristina Vejnbender povídala o tom, kdo za útokem nejspíš stojí a jaké může mít zneužití spywaru důsledky pro evropskou demokracii.

11. říjen 2023 44:46

Fico už nikomu za nic nevděčí. Oligarchové se budou muset přizpůsobit, říká slovenský novinář

Kam se po nedávných volbách bude slovenská politika posouvat a jak se promění  vliv různých zájmových a ekonomických skupin, jsme probrali se slovenským novinářem a komentátorem Arpádem Soltészem. Podle jeho názoru se pravidla politické hry na Slovensku změnila. Fico není zavázaný oligarchům a za svůj úspěch vděčí spíše populismu a sobě. Podle Soltésze slovenští politici v posledních letech nedodržují demokratická pravidla - nerespektují nezávislost soudní moci ani presumpci neviny. Volbou Igora Matoviče před třemi lety dali voliči průchod volání po pomstě, nikoliv po spravedlnosti, což pomohlo ke znovuzrození Roberta Fica. K čemu jeho návrat povede, se dozvíte v dnešním díle podcastu Odposlech.

4. říjen 2023 23:52

Iluze bezpečí. Dokáže Evropa ochránit novináře v exilu?

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu opustila Rusko řada nezávislých novinářů a novinářek i opozičních aktivistů. V evropských zemích hledali úkryt a možnost svobodně pokračovat ve své práci. V poslední době se ale množí zprávy o útocích na exilové novináře – od výhrůžek až po možné případy otrav. Jsou dnes ruští exiloví novináři v Evropě v bezpečí? A co mohou evropské státy pro jejich bezpečnost udělat? Na situaci exilových novinářů se podíváme s Kristinou Vejnbender, redaktorkou investigace.cz, která za původním textem stojí.