O knihách s knihovnicí
26. červen 2022

Poslechněte si podcast: 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova

Knihu 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Obsahuje celkem sto vybraných výrazů, které často slyšíme, ale když je máme napsat, dělá nám to problém,“ uvádí. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.

04:54

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Včera 06:02

Molly a kočičí kavárna, příběh kočky, která hledá nový domov, zpříjemní dlouhé večery starším dětem

Knihu Melissy Daleyové Molly a kočičí kavárna představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh kočky, která hledá nový domov. Příjemné čtení zvlášť pro dlouhé zimní večery se bude líbit starším dětem i jejich maminkám,“ říká. Dále v pořadu zazní rady pro začínající autory, kteří touží vydat vlastní knihu.

Před týdnem 06:28

Zahrada mrtvých duší otevírá bolestivé téma, ale je velmi čtivá

Knihu Lukáše Bočka Zahrada mrtvých duší představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Hlavní hrdina se po náhlé smrti svého otce dostane do stavu, kdy neví, co dál se životem. Kdo se do knihy začte, nebude litovat. Téma je sice bolestivé, ale díky skvělému stylu autora se dobře čte,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Míšou Šerou, která pracuje v komiksovém nakladatelství.

Před 2 týdny 05:44

Pompiéři, požárníci, hasiči. Obsáhlá kniha vypráví dějiny českého hasičství

Knihu Josefa Nitry Pompiéři, požárníci, hasiči: Dějiny českého hasičství představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Je to obsáhlá publikace s mnoha fotografiemi. Líbilo se mi, že je rozkročená opravdu široce už od pradávného používání ohně a prvních protipožárních opatření,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jitkou Ludvíkovou o její detektivce Poslední pozdrav.

Před 3 týdny 06:46

Kniha Labutí dům přibližuje, jak těžké bylo splnit si životní sen v době první republiky

Knihu Labutí dům Daniely Krolupperové o životě v první republice představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určená mladým čtenářům a vypráví o třech mladých lidech, kteří se snaží splnit si svůj životní sen,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tiborem Šiškou o jeho knize Byť bojovníkom je úžasné.

8. leden 2023 06:33

V knize Všežravý stát Václav Rambousek vysvětluje politické i ekonomické principy fungování státu

Knihu Všežravý stát, kterou napsal Václav Rambousek, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Kdo si toto dílo přečte, neprohloupí, navíc možná konečně pochopí, jak stát funguje. Autor výstižně a srozumitelně popsal politické a ekonomické fungování státu,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho syrové novele Divoká hanba.

1. leden 2023 05:16

Kniha Život v utajení odhaluje skutečný životní příběh agentky CIA

Knihu Život v utajení – Příběh agentky CIA, kterou napsala bývalá agentka Amaryllis Fox, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Agentská zpověď se hned stala trhákem, popisuje totiž vnitřní pohnutky i problémy v osobním životě, rozhodování na hraně morálky. Kniha je něco mezi memoáry a detektivkou,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Pavlem Hénikem o jeho knihách Korporace a Konspirace.

25. prosinec 2022 05:38

Stela a 16 huskyů je dobrodružný a dojemný příběh o musherství a závodění se psy

Rodinnou knihu Terezy Pařízkové Stela a 16 huskyů představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinkou je desetiletá holčička, která žije v horské chalupě s tatínkem. Ten si v dobrodružném a dojemném příběhu plní sen, stává se musherem a závodí se psy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Dankou Šárkovou o její knize Alenka, Krakonoš a Vánoce.

18. prosinec 2022 05:47

Zámek Kostka bude zasažen palbou lásky. Evžen Boček vydal poslední díl oblíbené série o aristokratce

Nejnovější román Evžena Bočka, který má název Aristokratka pod palbou lásky, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „V závěrečném díle oblíbené série o poslední aristokratce bude zámek Kostka zasažen palbou lásky,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Milošem Urbanem o jeho knize Továrna na maso.

11. prosinec 2022 05:49

Příběhy ze Šumavy v komiksech seznamují s komplikovanou historií jihočeského pohoří

Knihu Příběhy ze Šumavy v komiksech autorské dvojice Radek Drahný a David Škodný představuje knihovnice Helena Jelínková. „Tvůrci si dali nesnadný úkol seznámit čtenáře s komplikovanou historií Šumavy. Od prvních stránek se otevírá velká spousta napínavých dějů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s autorkou mystery románů Martinou Mouseovou o její knize Divoké rokle.

4. prosinec 2022 06:42

Kniha povídek Liliputi je bezprostřední reakcí na válku na Ukrajině

Knihu Liliputi, jejímž autorem je Jan Němec, představuje knihkupkyně Veronika. „Napsal ji jako bezprostřední reakci na válku Ukrajině. Kniha obsahuje celkem pět povídek,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Hejkalovou o jejím románu Dům pod náměstím.