- Podcasty
- 100 let české státnosti ve Středočeském kraji

Poslechněte si podcast: V Loděnici u Berouna lisují gramofonové desky Michaela Jacksona i Lady Gaga
Gramofonové desky z Loděnice u Berouna hrají v Japonsku i v Americe. Zatímco jiné firmy v devadesátých letech zanikly, tady se privatizace podařila. Většinový majitel firmy GZ Média je Středočech. Rozený Kladeňák Ing. Zdeněk Pelc získal titul Podnikatel roku 2015.
100 let české státnosti ve Středočeském kraji
Navštivte s námi atraktivní místa a připomeňte si zajímavé události ve středních Čechách od vzniku samostatného Československa až do současnosti.
Z Brd dohlédnete na Říp i na Ještěd. Romantické lesy lákaly už Karla Hynka Máchu či Boženu Němcovou
Brdy se pro veřejnost otevřely v lednu 2016. Turisty přitom lákaly už v předminulém století. Vojáci se do hustých lesů nastěhovali až ve 20. letech minulého století.
Prezident Masaryk si jezdil do Lánské obory odpočinout. V sedle oblíbeného koně Hektora trávil i dvě hodiny denně
Lánská obora byla poprvé oplocená před více než 300 lety. Důvodem bylo organizované i divoké pytláctví. Kdysi se tady pořádaly velkolepé hony.
Do satelitních městeček se stěhují mladé rodiny i lidé v důchodovém věku. Mnozí obyvatelé se nálepky „náplava“ nezbavili ani po dvaceti letech
Ve Středočeském kraji už po dvě desetiletí roste počet obyvatel. Jedním z hlavních důvodů je výstavba satelitních městeček v okolí Prahy.
V roce 1928 dostala Československá republika nevšední dárek. Továrník Josef Jan Frič jí daroval svoji soukromou hvězdárnu
Hvězdárna Ondřejov letos slaví 120 let od svého založení. Hvězdáři tam dodnes chodí s baterkou. K pozorování totiž potřebují dokonalou tmu.
Retro dovolená - Středočeši trávili dovolené na chatách i pod stanem. Na ohni uměli uvařit i knedlík
V době budování socialismu se do exotických zemí nejezdilo. Středočeši si dovolenou ale uměli užít. Na chvíle strávené pod stanem u Sázavy nebo u Berounky většina z nás ráda vzpomíná.
Rozhledna Romanka u Nymburka slouží turistům, myslivcům i mobilním operátorům
Ve Středočeském kraji se na přelomu tisíciletí začaly objevovat zajímavé stavby. Jednou z nich je anténní stožár na umělém návrší u Hrubého Jeseníku jen pár kilometrů od Nymburka. Turistům slouží jako rozhledna. Myslivci odtud počítají laně a zajíce.
Rukavičkářské závody v Dobříši mívaly 3.300 zaměstnanců. Dnes je rukavičkářské řemeslo na vymření
Městem rukavičkářů se Dobříš stala už za první republiky. Ze středních Čech putovaly do světa miliony párů rukavic v padesáti barevných odstínech. Zdejším učilištěm prošly stovky učňů. Dnes by náročné vzory zvládlo ušít jen pár lidí. Historii rukavičkářů si můžete připomenout v muzeu na Mírovém náměstí v Dobříši.
Pěvkyně Jarmila Novotná okouzlila svět. Volný čas ale nejraději trávila na zámku v Litni u Berouna
Jarmila Novotná sklízela velké úspěchy nejen v Metropolitní opěře v New Yorku, ale také jako filmová herečka. Zájem o ni měli hollywoodští producenti, ona ale role většinou odmítala. Chtěla se soustředit především na operní kariéru. Nové role se učila na zámku v Litni.