ROŽNI!
Sezóna 2Epizoda 126. leden 2022

Poslechněte si podcast: #1 René Müller o tom, jak rožnout a zase zhasnout ve své firmě

Hranolkový král René Müller je start-upová modla. Do svých třicetin zvládl nažhavit fajnové hranolky, a ještě vyexitovat za střední desítky milionů. V prvním ROŽNI! si povídáme o tom, jak vypadal jeho turbulentní rok, co má teď za lubem a jak model start-upu dotáhnout do zdárného sell-outu. Dozvíte se, jak se doopravdy prodává firma, po čem touží všichni start-upisti, jaké jsou trable s pojmenováním nové firmy a jak se dostat do žebříčků Forbesu a Esquire. A jestli jsou vám (tak jako Tomovi) stále cizí pojmy NFT, Ethereum a blockchain, René vám je rád znovu vysvětlí. René Müller spoluzaložil známou hranolkárnu FÆNCY FRIES. Začínali v malém stánku na fesťáku, dopracovali to na franšízovou síť ve třinácti českých městech. Po covidu a odchodu z konceptu smažených brambor zakotvil René v pražské skupině Premium Design Group jako ředitel vývoje. Naštěstí nezapomněl na své vystoupení na Setkání Patriotů MSK a po sedmi měsících se přestěhoval zpět do rodné Ostravy. Dnes ho baví přeměna dlouho opuštěného hotelu Metropol na Slezské Ostravě. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

37:40

ROŽNI!

Vydává: Patrioti MSK

Posvítíme si na podnikání v Moravskoslezském kraji. Rozhovory s patrioty, kteří mají co říct, o podnikání, které má budoucnost. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast Moravskoslezského kraje uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Web

Sezóna 2Epizoda 17Před týdnem 45:19

#17 Jakub Vysocký o správě investic a nemovitostí

Cena nemovitostí bude příští dekádu velmi pravděpodobně stoupat, odhaduje majitel SIAN Jakub Vysocký. V další epizodě ROŽNI! se bavíme o trhu s nemovitostmi, nájemním bydlení v Ostravě a praxi koupě investičního bytu. V jaké fázi křivky se teď nacházíme a jak dlouho se tam udržíme? Do jakých bytů v Ostravě se vyplatí investovat? Kolik si potřebujete připravit peněz a kdy se vám to vrátí? Kdy je ta nejlepší šance? A jak funguje psychologie nakupování? Tentokát to bude praktické a plné příkladů. Jakub Vysocký je viceprezidentem Asociace nájemního bydlení a jednatelem společnosti SIAN – Správa investic a nemovitostí s.r.o. Spolu se svým týmem poskytuje nájemní bydlení v Ostravě a okolí. Vyhledávají vhodné byty pro klienty, kteří chtějí investovat do nemovitostí, a dlouhodobě je provozují. Dnes mají ve správě více než 700 bytů v Moravskoslezském kraji. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 165. říjen 2023 33:28

#16 Petr Knap o eventech a službách

Všichni plánujeme na roky dopředu, ale málokdy to pak vychází, vzkazuje ostravský multipodnikatel Petr Knap. V novém ROŽNI! se bavíme o event managementu, zahraničních trzích a zkušenostech s budováním několika firem. Jak přijít s unikátním projektem? Co se naučíte při řízení třetí firmy? Proč dělají nejlepší služby v Polsku? A proč by Petr v Ostravě vybudoval několik metrů rychlodráhy? Petr Knap je ostravský podnikatel v oblasti event businessu. Vede eventovou agenturu KV-Production, marketingovou agenturu KV-Media a nejnověji Qvamp, který vyvíjí stejnojmenný event management software. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 154. září 2023 36:05

#15 Martin Kučera o závodech a Havířovské desítce

Můj sen je, že Havířovská desítka spojí celé město v živoucí organismus, říká její spoluzakladatel Martin Kučera. V novém ROŽNI! se bavíme o Havířově, organizaci závodu i postupné profesionalizaci. A tentokrát jsme hosta donutili odhalit přesná čísla. Jak přetavit nápad ve velký projekt? A jak ho postupně budovat a profesionalizovat? Jaká je konkurence mezi velkými městskými závody? Kolik takový závod stojí a kde na něj sehnat partnery? A hlavně: Koho uvidíte, když poběžíte firemní štafetu? Martin Kučera je spoluzakladatel závodu Havířovská desítka, který obnovil tradici městských běhů v Havířově. Benefiční myšlenkou závodu je podpora hráčů HSC Moravia — sportovců na vozíku, kteří hrají paralympijský sport boccia. Kromě toho založil firmu JuiceUp, která se věnuje engagementu zaměstnanců a workplace consultingu. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 1418. červenec 2023 42:32

#14 Adam Milata o nástupnictví a CSR

Základem je srovnat se s myšlenkou, že už nebudete řídit, novému CEO do toho nemůžete kecat tak, že z něj bude sekretářka, říká výkonný ředitel Fortemixu Adam Milata. V letním ROŽNI! se bavíme o předání firmy, společenské odpovědnosti, modelu řízení a rozhodování ve firmě, ale i akvizici nových trhů. Zkrátka samá business témata. Jak je těžké předat firmu se 120 zaměstnanci externímu CEO? Kdy si uvědomíte, že už můžete být brzdou? Kde se hledá nový výkonný ředitel do velké firmy s unikátním produktem? Proč Fortemix každých pět až sedm let mění business? Jak se z Paskova dostali do Keni? A proč sází stromy v Nepálu? Adam Milata je majitel a výkonný ředitel paskovské firmy Fortemix, která vyrábí podlahové a střešní materiály. Zaměřují se na cementové průmyslové podlahové systémy a PVC podlahy s industriálním i komerčním využitím. Jejich produkty se používají ve 45 zemích, export se na 320 milionech korun obratu podílí 80 %. Se 120 zaměstnanci je Fortemix navíc významným zaměstnavatelem ve městě. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 1331. květen 2023 50:23

#13 Speciál o „dělání vizí“, networkingu a 16. Setkání Patriotů MSK

Host tentokrát nedorazil, takže v květnovém ROŽNI! trochu improvizujeme. Tomáš & Martin probírají, jak ve firmě tvořit vize a hodnoty (a že se v tom liší!), jak úspěšně networkovat na akcích (a že se v tom liší!) a… slavnostně odhalují řečníky 16. Setkání Patriotů MSK. Do kdy se ve firmě ještě udrží rodinná atmosféra? Jak se připravit na akci, aby byl networking úspěšný? Kolik vztahů je člověk schopný mentálně udržovat? O čem se bude mluvit na 16. Setkání Patriotů MSK? A kolik vajíček je v průměrném platu?! V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 1230. březen 2023 34:45

#12 Martin Ksandr o Expedition Clubu a love brandu

Začínali jsme jako neziskovka, teď jsme firma se stoprocentním převisem poptávky, říká vedoucí Expedition Clubu Martin Ksandr. V březnovém ROŽNI! hodně cestujeme. Alespoň prstem (slovem) po mapě. Brněnský Expedition Club, ovšem řízený Ostravákem, je sice formálně cestovka, ale vlastně jedna velká komunita, která si užívá netradiční zážitky: Pořádají polární výpravy, road tripy po Americe, výstupy na osmitisícovky, zájezdy z Česka do Ghany… Tentokrát se bavíme o tom, jak se vede love brand v cestovním ruchu a proč se vrátit do Ostravy, i když podnikání rozjedete v Brně. Co bylo klíčem úspěchu Expedition Clubu? Proč je na prvním místě vždy průvodce a ne zákazník? Proč nikdy nebudou růst v kvantitě? A jak se dělá autentický marketing? Martin Ksandr je podnikatel, cestovatel, horolozec a právník. Taky tahoun, motivátor a prý trochu paličák. Ale hlavně základní kámen brněnské outdoorové cestovní kanceláře Expedition Club. Narodil se v Ostravě, Expedition Club založil po svých studiích na brněnské právnické fakultě jako spolek a nakonec se přestěhoval zpátky do Ostravy, odkud podnikání řídí. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 1122. únor 2023 55:49

#11 Antonín Klimša o manažerství a zdravotních pojišťovnách

Nepodceňujme intuici, srovnávejme se s tím nejlepším na trhu a věnujme komunikaci stejnou péči jako vývoji, shrnuje svá manažerská pravidla výkonný ředitel RBP, zdravotní pojišťovny, Antonín Klimša. V únorovém ROŽNI! se bavíme o manažerských tipech, funkčním rebrandingu, neúnavné digitalizaci i fungování zdravotních pojišťoven. Jak se řídí tisíce zaměstnanců v desítkách firem? Jak vypadá základní manažerský vzorec zkušeného manažera? Co je z hlediska hospodaření důležité pro tak specifický sektor, jakým jsou zdravotní pojišťovny? A proč by nikdo neměl a priori očekávat shovívavost? Antonín Klimša má za sebou bohatou manažerskou kariéru. Začínal v OKD, kde se postupně vypracoval k pozici výkonného ředitele. Před pěti lety přijal novou výzvu a stal se výkonným ředitelem RBP, zdravotní pojišťovny. Pojišťovna si během jeho vedení prošla kompletním rebrandingem a zaměřila se na digitalizaci. Ve volném čase se věnuje sportu, především tenisu a sportům na lyžích. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 1031. leden 2023 43:30

#10 Jan Rafaj o průmyslu a bydlení

Buďme štíhlí, podržme se navzájem, starejme se o zaměstnance a mějme finální produkt, radí šéf Heimstadenu Jan Rafaj. V lednovém ROŽNI! si povídáme o bydlení, kaňkách na image regionu, skandinávské neformálnosti i předpovědi pro rok 2023. Co udělat pro to, aby dobrý nápad nezapadl? Doženeme někdy Prahu nebo Brno v cenách bydlení nebo životních nákladech? Čím je specifická bytová situace v Moravskoslezském kraji? Naskočíme v Česku někdy na zahraniční vnímání nájemního bydlení? A jaký dopad bude mít další vývoj války na Ukrajině pro průmysl? Jan Rafaj je generálním ředitelem společnosti Heimstaden Czech, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, členem prezidia Asociace nájemního bydlení a  dozorčí rady OKD. Vystudoval právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně, vzdělání si rozšířil studijním pobytem ve Finsku a završil jej studiem MBA na Prague International Business School. Šestnáct let byl ředitelem pro personalistiku a PR a členem představenstva ArcelorMittal Ostrava. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 921. prosinec 2022 31:13

#9 Vánoční speciál

Tentokrát host nepřišel. Co nám ale přišlo, je spousta aha momentů — stačilo se pořádně ohlédnout za uplynulým rokem. Tomáš & Martin rekapitulují, k čemu letos došli a jak bude vypadat rok 2023. Ve speciálním prosincovém ROŽNI! nakousneme organizační strukturu, stabilizaci, benefity stínování i řešení sra*ek. Uslyšíte, jak dramaticky se liší přístup k planningu obou moderátorů. Za Patrioty MSK navíc povíme, která témata otevřeme příští rok: Padne i jedno velké jméno… V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.

Sezóna 2Epizoda 84. listopad 2022 47:49

#8 Michael Blažík o esportu a budoucnosti

Michael vede esportovou organizaci Cryptova, která má ambice stát se tváří transformace Moravskoslezského kraje. Co přesně esport obnáší? Jak se dá trénovat a managovat? Kde jsou paralely s tradičním sportem a kde vůbec? A bude to někdy na olympiádě? V listopadovém ROŽNI! se bavíme hlavně o inovativním prostředí esportu. Pokud jste (taky) trochu boomeři nebo konzervy, konečně se dozvíte, co tenhle svět vlastně obnáší. Kolik se tím dá vydělat? Opravdu berou „esportovci“ více peněz než ti tradiční? V kolika letech hráči odchází do důchodu? A proč nemusí být takový rozdíl, jestli trénujete běžný fotbal, nebo hráče ve FIFA? Máme všechny odpovědi. Michael Blažík je CEO Cryptova. Dlouhodobě se věnuje sportu a trenérství — ve své praxi propojuje sportovní koučink, právní vzdělání a znalost čínského podnikatelského prostředí, kde několik let vedl florbalové projekty. Trénoval i florbalovou Spartu nebo Torpedo Havířov. Po cestě z Havířova přes Prahu až do Číny se kvůli covidovým okolnostem vrátil do rodného kraje, kde rozběhl právě inovační esportovou organizaci Cryptova. V ROŽNI! si každý měsíc svítíme na podnikání v Moravskoslezském kraji. Nejposlouchanější a nejvtipnější business podcast regionu uvádí Tomáš Buchwaldek a Martin Hykel.