- Podcasty
- Hlas Heroine

Poslechněte si podcast: #09 - Magdalena Šormová, zápasnice MMA
Špičková zápasnice MMA mluví o tom, proč je absurdní řešit, jestli by jako žena měla zápasit, jak její výkon ovlivňuje menstruační cyklus, nebo proč nechce mít závazky ke sponzorům.
Hlas Heroine
Podcast způsobující nezávislost. Hlasy žen, které umějí ostatním změnit pohled na svět. Rozhovory s idmi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu. Témata časopisu Heroine do vašich uší.
Body shaming bolí: Co dělá s naší psychikou – a proč s tím musíme přestat | Hlas Heroine
Každé páté dítě má kvůli vzhledu deprese. Co dělat, aby bodyshaming přestal ničit životy?
Poznámky ke vzhledu, tlak na výkon i „dobře míněné“ rady. V této epizodě podcastu Hlas Heroine, nahrané na festivalu AFO v Olomouci, mluví hudebnice Ridina Ahmedová a terapeut Jiří Strnad o body shamingu – a o tom, proč škodí dětem i dospělým.Moderuje Ilona Kleníková.Dozvíte se:- proč je věta „měl/a bys zhubnout“ nebezpečnější, než se zdá- jaký dopad má body shaming na duševní zdraví- proč ani plastiky a hubnutí nepřinášejí štěstí- a co místo hodnocení nabídnout sobě i druhým🎧 Hlas Heroine – podcast magazínu Heroine.cz
Mladí nejsou líní, jsou nejaktivnější generací, jakou jsme kdy měli, říká Bára Stárek ze spolku Díky, že můžem | Hlas Heroine
Mladí lidé nejsou líní a neschopní. Naopak: dokážou změnit svět, věří Bára Stárek. Sama k tomu výrazně přispívá. Vede spolek Díky, že můžem, který organizuje oslavy 17. listopadu, tak aby byly relevantní i pro současnost, a pořádá vzdělávací a osvětové projekty na školách i v regionech. Její mise je spojovat rozdělenou společnost. V podcastu Hlas Heroine s moderátorkou Ilonou Kleníkovou mluví o tom, proč si mladší a starší generace nerozumí a co mají nečekaně společného. A přidává i osobní zkušenost s demokratickou úzkostí, sexismem na úřadě a frustrací z „hraběcích rad“. Co dalšího v podcastu uslyšíte?03:25 Strach mladých z budoucnosti: inflace, bydlení, válka08:23 Mýtus o ovesných latté a avokádovém toastu: realita nedostupného bydlení10:45 Projekt Generace F: Mladí lidé chtějí být slyšet14:00 Jak se Bára Stárek učí zvládat veřejné vystupování15:27 Proč bychom měli chybovat a učit se z toho23:04 Demokratická úzkost: Když vás zprávy o světě doslova složí29:08 Mýty o mladé generaci: Nejsme líní, jen jiní36:42 Sexismus na úřadech: Proč je potřeba zapojit i muže43:09 Proč Bára nechce do politiky (zatím)44:04 Co nás naštvalo: Hraběcí rady Romana Šmuclera samoživitelkám47:41 Výzva k makrofeminismu: Nehledejme chyby u spojencůTohle si přečtěte:https://www.heroine.cz/spolecnost/jak-jsem-se-zacala-bat-svych-spojencuhttps://www.heroine.cz/spolecnost/mikrofeminismus-sila-drobnych-gest-v-boji-se-systemovymi-nerovnostmi
Proč potrat není ostuda (a nikdy nebyl). Chceme vložky na školách a taky kapsy! | Hlas Heroine
Co se stane, když stát ženám vezme právo na potrat? Nejde o morálku. Jde o zdraví a někdy i o život.V podcastu Hlas Heroine mluvíme o tom, jaká je skutečná dostupnost interrupcí v Česku a co se stane, když o možnosti rozhodovat o vlastním těle začne rozhodovat stát nebo ideologie. Příběhy žen, kterým potrat pomohl vyřešit náročnou životní situaci – a které se rozhodly o tom veřejně promluvit. Přidáváme i historické souvislosti, varovné příklady ze světa a pár vzkazů pro všechny „ochránce života“.
Plus: Co nás tento týden naštvalo / potěšilo a mikrofeministická výzva
Moderuje Ilona Kleníková, diskutují editorka Radka Zítková a redaktorka Gabriela Knížková.
02:24 – Velikonoce, pochod pro život a ironie týdne03:58 – Jak jsou interrupce dostupné v Evropě a jak v Česku? 06:30 – 27 tisíc Evropanek překročilo hranice kvůli potratu10:18 – Gabriela Knížková: Jak jsme hledaly ženy do článku o interrupcích12:30 –Smutek není výčitka. Potrat byl správné rozhodnutí15:26 Média a stereotypy: proč musíme přestat zobrazovat ženy jako zlomené oběti 18:33 Smutné příběhy z USA: Trauma i smrt kvůli zpoždění zákroku23:47 Proč omezení dostupnosti interrupcí nikdy nevede k poklesu interrupcí27:06 Historie potratů od Egypta po Řím: ženy si vždy hledaly cestu32:55 Příběh zbytečné smrti Amber Nicole Thurman39:00 V Německu 3 dny povinně na rozmyšlenou. Ženy nejsou nesvéprávné!47:08 Co nás tento týden naštvalo: V Ústí nad Labem nechtějí řešit menstruační chudobu53:36 Co nás potěšilo: Osmiletá dívka pomohla vybojovat kapsy pro dívčí školní uniformy57:30 Mikrofeministická výzva: Jak nám jde neomlouvání a jak vymýtit manspreadingPřečtěte si víc:O tom, jak ženy cestují za interrupcí:https://www.heroine.cz/zdravi/potratova-turistikaO zoufalých a nebezpečných pokusech ukončit těhotenství:https://www.heroine.cz/zdravi/vypit-cistici-prostredek-nebo-pouzit-drat-i-takove-pripady-nebezpecnych-potratu-resi-lekari-bez-hranicO smutném případu z USA:https://www.heroine.cz/kultura/zurawski-versus-texasRozhovor s německou filmařkou Franzis Kabischhttps://www.heroine.cz/moje-telo/zena-je-bud-inkubator-nebo-riziko-pro-dite-spolecnost-ukazuje-jen-prisernou-stranku-potratu-rika-filmarkaPříběhy žen, které podstoupily interrupcihttps://www.heroine.cz/moje-telo/sla-jsem-na-potrat-a-nemenila-bych-sesbirali-jsme-skutecne-pribehy-zen-ktere-svoji-interrupce-nelituji
Linda Bartošová: Všichni máme právo cítit se špatně | Hlas Heroine
Před třemi lety pobouřila veřejnost, když opustila exponované místo televizní moderátorky a odešla na sabatikl. Vyčítali jí, že si neváží exkluzivní příležitosti, že jako mladá zdravá osoba nemá nárok si stěžovat na tlak a stres, který s sebou profese novinářky nese.
Už se nevrátila.
Točí podcasty, píše knihy a nyní vydává knihu rozhovorů o duševním zdraví Jako by mě opustila všechna síla.
O tom, jaká chce být novinářka, jestli o duševním zdraví mluvíme správně, jestli se její kniha dostane k lidem, kteří ji skutečně potřebují číst, nebo je to jen čtení pro „lidi z Vinohrad a Letné.“ I o tom, jak důležitá je otázka „jak se máš“, mluví Linda Bartošová v podcastu časopisu Heroine.
PLUS: Co nás tento týden štve: přijímačky na víceletá gymnázia.
S redaktorkou Heroine.cz Lucií Kocurovou vedeme zasvěcená rant na téma nastavení přijímacích zkoušek a nesmyslné nedostupnosti gymnázií. Jako by tahle země nenáviděla děti...
Výzva Heroine: Měňte s námi svět pomocí mikrofeminismu!
Tentokrát budeme zkoušet neomlouvat se za věci, které nejsou naše chyba.
7:30 O identitě holky, co všechno zvládne.
10:30 Jak už chápe kritické reakce lidí z České televize
15:15 Jaká chce být novinářka a proč by podle ní některé hlasy neměly v médiích dostávat prostor
20:30 Dostane se její kniha o duševním zdraví k lidem, kteří ji potřebují číst?
25:48 O tom, že ve svých pocitech nejsme sami
28:01 V čem o duševním zdraví mluvíme stále špatně
30:20 Jak opravdu vystoupit ze systému založeném na výkonu, a přitom zvládnout zaplatit složenky
34:10 Soutěž o knihu Jako by mě opustila všechna síla.
––– Odpovědi pište na redakce@heroine.cz do konce dubna 2025 –––
35:37 Co nás tento týden štve: Přijímačky na víceletá gymnázia a obecně systém zkoušek, které mají „oddělit zrno od plev“
40:30 Proč si myslíme, že je Česko země, která nenávidí děti a rodiny
47:50 Hot tip na budoucího ministra školství
49:58 Výzva Heroine: Jak nám nejde říkat ne a proč se pořád omlouváme
Zajímá vás vzdělávání? V Heroine se problémům českého školství a jejich řešení věnujeme. A v dubnovém čísle Heroine vyšla po vzdělávání celá příloha.
www.heroine.cz/casopis-heroine
O mikrofeminismu píšeme tady: <www.heroine.cz/spolecnost/mikrofeminismus-sila-drobnych-gest-v-boji-se-systemovymi-nerovnostmi>
„Moje sebevědomí je vysoké, ale křehké.“ Olga Vlachynská až v 37 letech zjistila, že má ADHD | Hlas Heroine
Psycholožka Olga Vlachynská o tom, proč nestojí o oficiální diagnózu ADHD, jak prokrastinovala při psaní knihy a proč je upřímnost její největší superschopnost – i největší výzva.
Rozhovor s cover star dubnového čísla Heroine startuje novou sezónu podcastu Hlas Heroine.
Mluvíme o tom, proč je dobré být otravná, proč ženy nemají vysoké sebevědomí a co se děje, když ho náhodou mají, i o tom, co nás uplynulý týden naštvalo. Překvapivě to nebylo to, co udělal Dominik Feri.
Co v podcastu také uslyšíte:
3:30 Jak velké je sebevědomí Olgy Vlachynské
9:05 Jak se Olga dokázala sama přijmout i se svými nedokonalostmi
12:20 Co pro ni znamená zpětná vazba random paní z internetu
15:58 Co si myslí, když někdo bagatelizuje ADHD, že to má dneska už úplně každý
19:33 Jaký je rozdíl mezi diagnózou ADHD a identitou ADHD
21:05 Jak se jí nepodařilo napsat knihu
29:06 Kde je hranice mezi zájmem o duševní zdraví a psychologizováním
32:25 Co poradila svému manželovi, než šel do pořadu Zrádci
36:25 Co nás v redakci Heroine tento týden naštvalo
46:33 Co nás v redakci potěšilo ( taky trochu naštvalo)
50:35 Zapojte se s námi do výzvy Heroine – vyzkoušejte mikrofeminismus
Chcete vědět víc? Tady jsou tipy na další obsah:
Olga Vlachynská v časopise Heroine:
https://www.heroine.cz/casopis-heroine
Mikrofeminismus:
Kauza Feri:
https://www.heroine.cz/komentare/feriho-kauza-se-vraci-na-policii
#41 O barefoot a podnikání na mateřské s Klárou Borlovou z Little Shoes
„Zpestření života na mateřské, ozkoušení podnikání i přivýdělek,“ vyjmenovala Klára Borlová, důvody, které ji vedly k založení obchodu s barefoot obuví LittleShoes. A kromě toho to byla také láska k barefoot.
Proč se Česko stalo barefootovou velmocí?
Jak se rozjíždí byznys na mateřské?
A jaké je být šéfovou svého manžela?
Co v podcastu také uslyšíte?
3:10 – Proč je Česko barefootová velmoc?
Klára vysvětluje, jak se barefoot rozšířil a jak na toreagovali čeští výrobci. „Na počet obyvatel se tady prodá podobné množstvíbarefoot bot jako v Německu.“
6:30 – Mýty o barefoot: cena, vzhled, pohodlí
Že jsou barefoot boty drahé, nevzhledné a nevhodné doměsta? „V barefootu už dneska seženete kozačky, sněhule, sandály ibačkory.“
15:20 – Jak vznikl e-shop Little Shoes
Z podnikání „z obýváku“ se stala značka. „Kdyžjsem viděla, že se ty boty rozprodaly bez velkého snažení, řekla jsem si:Zkusíme udělat e-shop.“
24:30 – Když se manžel připojí k firmě
Vstup manžela byl podle Kláry „největšískok“. „Já jsem si to pět let dělala po svém – a najednou jsem věděla, žepřichází někdo, kdo bude plánovat a počítat.“
32:30 – Krize po covidu & těžší období
Roky růstu vystřídala stagnace. Klára mluví otevřeně onáročném období, kdy museli propustit lidi a navýšit úvěr „Makali jsmeúplně stejně, ale výsledky byly horší. To bylo pro mě jako podnikatelku těžké.“
42:15 – Proč ženám na mateřské podnikání svědčí
Matky jsou skvělé kolegyně díky multitaskingu,loajalitě a odhodlání. „Já bych byla jinak osm let na mateřský. Těch párhodin týdně mě mentálně zachraňovalo.“
www.heroine.cz
#40 O filmu Prezidentka a ženách v politice
Silné a viditelné: Ženy ve veřejném prostoru
Jaké výzvy čekají na ženy, které se rozhodnou vystoupit ve veřejném prostoru? Dokument Prezidentka sleduje, jak Zuzana Čaputová čelila nenávistným útokům a sexismu jen proto, že byla ženou v čele státu.
Společně s poslankyní Klárou Kocmanovou, slovenskou tanečnicí Soňou Ferienčíkovou a socioložkou a ředitelkou České ženské lobby Dianou Soták Gregorovou jsme se v živě natáčené epizodě podcastu Hlas Heroine zaměřily na to, jakému tlaku, osobním výhružkám a vulgaritám čelí ženy, které jsou vidět.
Jak se nenechat zastrašit? Je situace na Slovensku ještě horší než u nás? A co můžeme pro kultivaci veřejné debaty dělat my samy/sami?
Moderuje: Ilona Kleníková
#39 Je mimořádně nadaná a propadala z matematiky. Školy nadání dětí nerozpoznají, naopak je často ničí – SPECIÁL: Nadané děti
Současný systém nadaným dětem a jejich rodičům spíš nepomáhá. Školy nadání u dětí nepoznají a nebo na ně nehledí. Nadaných lidí je přitom v populaci asi dvacet procent a mimořádně nadaných zhruba dvě procenta. To není tak málo, aby se jejich potřeby mohly přehlížet. Nejde jen o obrovský potenciál, který takto v nadaných dětech ztrácíme jako společnost, ale i o jejich obyčejnou životní spokojenost. „Pokud jste v nevstřícném prostředí, tak to může mít dopady na váš zdravotní stav,“ říká Jana Ustohalová, která je matkou čtyř mimořádně nadaných dětí. Společně s psycholožkou Šárkou Portešovou, ředitelkou Národního centra podpory nadání Invenio, se zamýšlejí nad tím, jak nadaným dětem v českých školách pomoct.
Co v podcastu také uslyšíte?
Proč vyučující nadání dětí nedokáží poznat?
Jak je možné, aby mimořádně nadané dítě propadalo z matematiky?
Měli bychom plošně zjišťovat míru nadání dětí?
Jak tomu může pomoct screeningový nástroj Invenio?
Chcete vědět víc? Sedujte speciál Nadané děti na Heroine.cz.
#38 O tom, že stres je v pořádku, s Julií Dobrovolnou – Heroine LIVE
„Když sedá stíhací pilot do stíhačky, tak nepotřebuje být v zenu,“ říká profesorka Julie Dobrovolná. Co stíhací pilot naopak potřebuje, je dokázat se po prožitém stresu zklidnit. Stejně jako my všichni.
Vědkyně, lékařka Julie Dobrovolná, stres zkoumá, umí ho měřit a dokáže o něm velmi zasvěceně a zábavně mluvit.
Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, v rámci Inspiračního fóra, kde vznikla živě natáčená epizoda podcastu Hlas Heroine, jsme si povídali o tom, co dělá stres s našimi těly a psychikou a kde se vzala představa, že se stresem máme bojovat.
Co se v podcastu také dozvíte:
Nadužíváme pojem „stres“?
Co to vlastně je z pohledu fyziologie?
Jak stresující prostředí je věda?
Proč nás stresuje město?
Jsou polárnici a polárnice ve stresu?
Jakou roli v působení stresu hrají mezilidské vztahy?
Jak se stres vlastně měří?
#37 O filmu Substance a kultu mládí – Heroine LIVE
Stárnutí jako horor? V živě nahrávané epizodě Hlasu Heroine debatujeme o filmu Substance s publicistkou a právničkou Šárkou Homfray, modelkou a zakladatelkou nadace Pink Bubble Martinou Šmukovou a filmovou publicistkou Terezou Domínovou. Mluvíme o ideálu krásy, touze po věčném mládí a o tom, co nám o „stárnutí s grácií“ ukazuje film Substance.