Host Radiožurnálu
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Spolek Agathy Christie udržuje její odkaz. Čestnými členy jsou její vnuk i David Suchet, říká šéfka

Co vytváří česká Společnost Agathy Christie? Kdo jsou její čestní členové? A jaké bylo pro její předsedkyni setkání s vnukem spisovatelky? „Byl strašně rád. Kdokoliv, kdo má rád jeho babičku a podporuje jí, tak to strašně oceňuje,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu předsedkyně Společnosti Agathy Christie Jana Ohnesorg.

26:09

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před týdnem 27:53

Film Titanik byl přelomem v mé kariéře. Natáčeli jsme v noci ve studené vodě, říká kaskadér

Od premiéru filmu Titanik uběhlo už čtvrt století. Zlomový byl ale především pro české kaskadéry, kteří se na něm podíleli. Byl to totiž jejich první velký výjezd do zahraničí. „Voda tam byla fakt studená – nějakých 18 stupňů. Když jste v ní byl hodinu, tak jste byl promrzlý i s neoprenem,“ vzpomíná Leoš Stránský, koordinátor kaskadérů, pilot a letecký akrobat

Před týdnem 28:19

Fáral jsem od čtrnácti, takovou dřinu svět neviděl. V dole za sebe havíři riskují život, líčí horník

Dřinu havířů podle Josefa Chovance zakrývá obraz černých očí a hospody. Ač v té se dokážou zhádat na nože, dole je pojí pevné pouto. „To byla symbióza, že když se někomu něco stalo a bylo to nebezpečné pro toho, kdo by ho šel zachránit, tak on to riskoval. Riskoval život a šel pomoci vytáhnout kamaráda, který byl přivalen. To si myslím, že ještě existuje,“ říká ostravský horník. Jak vypadala jeho směna? A co jej do hornického stavu uvrtalo?

Před týdnem 28:19

U vody máme skvělou partu a úspěch si přejeme, pochvaluje si vodní slalomář Prskavec

Olympijský vítěz, kanoista a kajakář Jiří Prskavec přiznává, že by si maraton někdy chtěl zaběhnout, ale raději až po sezoně. Dorazil ale do R-streamu Radiožurnálu, a to nejenom kvůli tomu, že je ambasadorem jednoho z týmů letošního pražského maratonu. „Baví mě pomáhat dětem posouvat se ve sportu dál. Když za mnou přijdou mladí sportovci, a nemusí být z našeho sportu, tak se často ptají na to, jak jsem zvládal prohry,“ říká. Co pro něj znamená charita?

Před 2 týdny 27:03

Je to zvukově nadupané, snažil jsem se nebýt zbytečný, přibližuje Honza Křížek novou desku

„Muzika je pro mě něco jako obrovská terapie, jsem hodně pudový, energický a náruživý člověk,“ přiznává zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista Honza Křížek, který vydává novou desku s názvem III. „Dneska se dějí šílené věci kolem nás. A já jsem asi dospěl do fáze, kdy jsem chtěl popsat právě temnější stránky, ale na druhou stranu vidíme vždycky nějaké východisko. A tím východiskem z temnoty většinou bývá láska.“

Před 2 týdny 30:53

Manažerské jistoty vyměnil za dobrovolničení na farmě. Už umím nechat věci plynout, říká cestovatel

Měl dům, dobrou práci i peníze na život, úplně šťastný ale nebyl. Jak těžké bylo pro cestovatele Jana Rychtaříka přestěhovat se s manželkou a čtyřmi dětmi do karavanu a začít cestovat po Evropě? Co mu dal pobyt na evropských ekofarmách? A jak na změnu reagovaly jeho děti?

Před 3 týdny 27:20

Režisérka: Petr Janda muzikou hoří. Django ale není o showbyznysu, ale o chlapovi s dobrým srdcem

Kytarista a zpěvák Petr Janda stojí v čele skupiny Olympic už 61 let. Sám sebe nyní odkryl v novém filmu dokumentaristky Olgy Malířové Špátové Django. „Musím přiznat, že jsem Petrovi často s kamerou ani nestačila. Je neuvěřitelné, jaký oheň v sobě i jako osmdesátiletý má,“ přiznává tvůrkyně. O co jí šlo ve filmu nejvíce? A jaké to bylo vracet se s Petrem Jandou do doby, kdy ona ještě nebyla na světě?

Před 3 týdny 26:12

Čeština je obrovský svět, nemůžete ho znát celý. Nejproblematičtější je artikulace, říká jazykovědec

Na Fakultě sociálních věd vyučuje kulturu mluveného projevu. Alex Röhrich působil také jako jazykový korektor v České televizi. Jak se nám mění čeština pod rukama třeba i působením reklamy a marketingu? A umí pojmenovat hranici chyby a přirozeného vývoje jazyka? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Alex Röhrich, jazykovědec a vysokoškolský pedagog z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické na Technické univerzitě v Liberci.

20. duben 2024 28:20

Fyzické bolesti ze špatných emocí? Když vnímám emoční nesoulad, musím ho prožít, radí fyzioterapeut

O pohybu a jeho souvislostech se nejvíc dověděl od profesora Pavla Koláře. Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský se věnuje takzvanému celostnímu přístupu k pacientům. K čemu je vlastně dobrá bolest? Skutečně existuje bolest psychická? A jak se dobrat vnitřního klidu, abychom bolest ovládli? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Tomáš Rychnovský.

14. duben 2024 29:20

Infektolog: Léčbu antibiotiky je možné bezpečně zkrátit, aby se u bakterií nevyvinula rezistence

Antibiotika patří k nejužitečnějším vědeckým objevům vůbec. Jak je používat i nadále racionálně a bezpečně? Kde nemohou pomoci a nemá smysl je ordinovat? A v čem je problém, když přestanou fungovat? „Bakterie jsou velice šikovné a nejspíš evolučním vývojem si dokážou vyvinout ‚štíty‘ nebo ‚ochranné mechanismy‘, kterými dokážou antibiotikum deaktivovat,“ vysvětluje infektolog Marek Štefan, který o využití antibiotik v klinické praxi napsal knihu. Moderuje Patricie Strouhalová.

13. duben 2024 27:10

Tváříme se, že svět je a priori nebezpečný. Musíme odstraňovat bariéry, říká zakladatel fondu

„Chvála kroků do neznáma.“ To má být chystaná Konference odvahy a dobrodružství. Jak důležité jsou pro budování vztahů společné zážitky? „Rádi říkáme, že dobrodružství spojuje. To, co spolu prožijeme v nějaké nepřízni, nás opravdu dokáže velmi posílit po vztahové stránce,“ popisuje jeden ze zakladatelů nadačního fondu Dobrodružné výchovy v přírodě a také prázdninové školy Lipnice, Aleš Pokorný.