Český rozhlas - Zdraví
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Umělá inteligence v diagnostice očních vad. Novinková klinická studie

Budeme se věnovat umělé inteligenci v diagnostice očních vad a chorob. Představíme novinkovou klinickou studii, která proběhla počátkem roku 2024. Zaměříme se na diagnostiku a screening makulární degenerace a diabetické retinopatie. Svůj příběh přijde vyprávět pan Anton, který se jako pacient klinické studie zúčastnil. Pozvání autorky a moderátorky pořadu Šárky Volemanové přijala MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního centra Očního centra Praha.

39:19

Český rozhlas - Zdraví

Vydává: Český rozhlas

Tipy a rady, jak pečovat o sebe i své blízké.

Web

Včera 30:15

Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Křeče v noci mají řadu příčin. Kateřina Cajthamlová doporučuje uvolnění přímo v posteli

Křeče jsou příznakem až dvaceti diagnóz. Většinou překvapí rychle a nečekaně, stejně tak rychle obvykle odezní. Babské rady doporučují masáže, horkou koupel i ledovou sprchu. Jednou z příčin je i dehydratace.

Včera 09:34

Jezte, ať vám to sluší: O radosti z jídla i ze života: Alergie. Jak hledat alergeny v potravinách a co dělat v restauracích

Jaké jsou nejčastější alergie a intolerance? Jak zjistím, jestli se jedná o alergii? Má smysl zkoušet doma eliminační diety? Jak nahradit mléčné výrobky nebo vejce? Můžeme mít reakci, i když jsou v potravině jen stopy daného alergenu? Mají smysl různé genetické testy? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.

Včera 22:10

Forenzní psychologie: Masové vraždy

Jaký je rozdíl mezi sériovými a masovými vraždami? Proč nás i dnes zajímá případ vraha Ernsta Wagnera z roku 1913? A čemu se věnují forenzní psychologové v souvislosti s masovými vraždami? Hovoří Ludmila Čírtková.Autorka podcastu: Kateřina RathouskáZvuková spolupráce: Jiří BenákDramaturgická spolupráce: Anna VošalíkováKreativní producentky: Kateřina Rathouská a Anna Vošalíková

Před dvěma dny 22:47

Lékárna: S primářkou oddělení léčebné rehabilitace nemocnice Agel v Ostravě Janou Štverákovou probereme terapii s pomocí virtuální reality, kterou zdravotníci využívají u pacientů po úrazech i při neurologických diagnózách

Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

Před třemi dny 45:41

Balanc: Moderní láska: Princ na bílém koni, co nemyje nádobí. Jak se mýlíme v čekání na opravdovou lásku?

Pravá láska není nalezení dokonalého partnera a krásná zamilovanost, ale práce na vztahu a přijímání nedokonalostí. Můžeme se učit kompromisy, vzájemné porozumění a schopnost řešit konflikty. Posilují nás společné zážitky, nejen všední posedávání doma po práci. Hluboké vztahy a blízkost nejsou exkluzivní jen pro partnerství, můžeme je zažívat s příteli i jinde. Na živém natáčení Moderní láska v Kasárnách Karlín odpovídala psycholožka a psychoterapeutka Dominika Čechová.

Před čtyřmi dny 31:20

Balanc: Zoufalství a láska k životu. Proč se někteří aktivisté přilepují k silnici a polévají obrazy?

Aktivismus v oblasti životního prostředí a klimatické krize často vychází z hlubokého zájmu a soucitu s děním ve světě kolem nás. Mnozí se stávají aktivisty proto, že cítí bolest nad utrpením zvířat, nespravedlností války nebo obavy o budoucnost svých dětí. Existují také extrémní formy aktivismu jako výrazu zoufalství či frustrace z neúčinnosti dlouhodobých snah. V podcastu Balanc téma rozebíráme s terapeutkou, mediátorkou a lektorkou Zdeňkou Voštovou.

Před pěti dny 30:21

Zdravíčko: Trvalé následky zanechá klíšťová encefalitida u mnoha pacientů, říká lékař a doporučuje očkování

Proti klíšťové encefalitidě je očkováno 46 procent Jihočechů, celorepubliková proočkovanost je ještě o něco nižší, pohybuje se kolem čtyřicet procent. Znamená to, že více než polovina lidí se proti „klíšťovce“ nechrání. Přitom neexistuje jiný způsob obrany a virové onemocnění přenášené klíšťaty může mít pro člověka až devastující následky. Potvrzuje to praktický lékař z Českých Budějovic Ivo Petrášek.

Před šesti dny 40:25

Moci bez nemoci: Profesor Vladimír Beneš je jednou z nejvýraznějších osobností medicíny. Zaměřuje se na neurovědy

Ve speciálním dílu se setkáme s jednou nejvýraznějších osobností současné medicíny. Pozvání Šárky Volemanové přijal prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., přednosta Ústavu klinických neurooborů Ústřední vojenské nemocnice Praha. I on si mohl zvolit a k rozhovoru přizvat člověka jemu z nejbližších. V jednom studiu společně s ním usedne i jeho syn, doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

Před týdnem 29:06

Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Modřiny se hojí až 14 dní. Jejich velikost jde ovlivnit tlakovým manévrem

Naše babičky na modřiny přikládaly ocet a cibuli. Někdo zase sází na obklady ze zelných listů nebo nastrouhané brambory. Jak vzniká hematom a proč jsou na něj starší lidi náchylnější?

Před týdnem 11:36

Jezte, ať vám to sluší: O radosti z jídla i ze života: Celiakie. Jak se projevuje a v čem všem najdeme lepek?

Co dělat, když mám u sebe podezření na celiakii? Může být problém kontaminace potravin lepkem? Má bezlepková dieta nějaká rizika a na co si dát pozor? Jaké bezlepkové přílohy mají dostatek vlákniny? Co celiakie a alkohol? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.