• Podcasty
  • Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Bruselské chlebíčky: Spitzenkandidáti a eurovolby – nefunkční spojení?

Část evropských politických stran jde do červnových eurovoleb v čele s tzv. spitzenkandidáty, které chce dostat do křesla šéfa Evropské komise. A to přesto, že premiéři a prezidenti členských zemí se tím při jeho výběru posledně neřídili a svazovat se tím nechtějí ani tentokrát. A tento systém se nedaří prodávat ani voličům v jednotlivých státech. Pro výsledek hlasování tak má zanedbatelný význam. A jak si před volbami stojí evropské politické skupiny?

40:49

Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

Web

Včera 23:20

Vinohradská 12: Fico na lůžku, Slovensko na kapačkách

Premiér na lůžku, Slovensko na kapačkách. Nad Ficem bdí lékaři, kdo se ale postará o chřadnoucí stát? Kde se na Slovensku vzala nenávist a jak se jí zbavit? O tom mluví Juraj Buzalka, sociální antropolog z Univerzity Komenského v Bratislavě. Ptá se Matěj Skalický.

Včera 03:28

Názory a argumenty: Petr Janyška: Praha jako nejpočmáranější město Evropy

Řekněme si to hned na začátku: Praha je snad nejpočmáranějším městem Evropy. Její centrum vypadá na některých místech jako vybydlený squat. Není tu snad blok domů, který by nebyl zohyzděn klikyháky, které nemají s nějakým street artem nic společného.

Včera 03:09

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: V sadě skví se zmrzlý květ, klimatická katastrofa to na pohled

Fotografie, kterak se zoufalí sadaři a vinaři v Česku snaží chránit své stromy před náhlými mrazy pomocí hořících ohňů, působily skoro až poeticky. Nenechme se ale zmást. Je sice pravda, že klimatická katastrofa může být i fotogenická, vzpomeňme si na apokalyptické výjevy hořících lesů, hezkého však na ní není vůbec nic.

Včera 03:14

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Většina Američanů chce razantní změnu. Dva okoukaní (ex)prezidenti ji nenabídnou

Spojené státy letos zažívají nezvykle dlouhé období předvolební kampaně před listopadovými volbami. Utkají se v nich hlavně dva stárnoucí kandidáti, Joe Biden a Donald Trump, se kterými má velká část populace problém, ale které se stejně nikomu z jejich spolustraníků nepodařilo v primárkách překonat.

Včera 03:42

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Staré novinky o vládě Hamásu

Americký list The New York Times uveřejnil článek o povaze diktatury Hamásu. Opírá se o nově nalezené dokumenty v Gaze. V jistém ohledu by se dalo říci, že americký list „objevuje Ameriku“, ale i tak upozorňuje na důležitou stránku věci.

Včera 03:41

Názory a argumenty: Adam Černý: Putin a Si se vzájemně potřebují

Když si čínský a ruský prezident před dvěma lety slíbili, že přátelství jejich zemí je a bude bez hranic, netušili, jak ten druhý svým tažením proti Ukrajině vystaví tento slib zatěžkávací zkoušce. To, co pod krycím označením „speciální vojenská operace“ mělo být bleskovým obsazením země aspirující na členství v Evropské unii a v NATO, se proměnilo ve vleklou opotřebovávací válku s nejasným výsledkem.

Včera 03:36

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Nedostatek škol jako symptom nemoci českého státu

V Praze se na žádnou střední školu nedostalo 16 procent dětí, které se na ně hlásily. Jistotu gymnaziálního studia pak v metropoli neměly ani děti, které u přijímaček získaly 90 bodů ze 100, když přitom v jiných částech země stačilo často i pouhých 40. Je to do očí bijící nespravedlnost, jak připustil i ministr školství Mikuláš Bek.

Včera 03:42

Názory a argumenty: Jan Vávra: Poznat, nebo zapomenout?

Slovenská společnost je po pokusu o atentát na premiéra Fica v šoku podobně, jako byla česká společnost v šoku po masové střelbě na Filozofické fakultě UK, kde její student zastřelil 14 lidí a 25 zranil. Obě události vyvolaly vlnu emocí a s nimi související potřebu najít viníka hrůzného a dosud nepředstavitelného činu.

Včera 25:06

Za obzorem: Vztahy s Pekingem i drahé nájmy: Do čela Tchaj-wanu nastupuje dosavadní viceprezident

Do vedení Tchaj-wanu nastupuje nový prezident. Podle Pekingu potížista a separatista. Už třetí období v řadě prezidentské křeslo na Tchaj-wanu uhájil kandidát strany, která vyznává spíš chladnější vztahy s pevninskou Čínou. A ta před prezidentskou inaugurací opět směrem k ostrovu, na který stále vznáší nárok, vyslala své stíhačky.

Včera 22:38

Svět ve 20 minutách: Nejnovější špionážní kampaň Moskvy: Najímá v Evropě mladé lidi, aby se podíleli na sabotážích

Podle deníku Wall Street Journal jsou v evropských zemích stále častěji najímáni mladí lidé k tomu, aby se podíleli na ruských sabotážích. Americký list popisuje nejnovější špionážní případ z Polska a také příběh mladého muže, který kvůli vidině snadného výdělku podlehl a nechal se zlanařit Rusy.